Ruský dezertér, který se pokusil o sebevraždu, aby se vyhnul válce, promluvil o morálce v armádě: Jen málo vojáků věří, že chrání Rusko

Přidat na Seznam.cz

Dezertér z ruské armády Dmitrij Mišov v rozhovoru pro BBC popsal své zběhnutí z Ruska, ruské ztráty a nízkou morálku v ruské armádě.

Šestadvacetiletý poručík Mišov z ruského letectva sloužil jako navigátor bojového vrtulníku v Pskovské oblasti na severozápadě Ruska. Letectvo se pokusil opustit již v lednu 2022. V době zahájení ruské invaze na Ukrajinu – 24. února 2022 – však ještě nebyly vyřízeny příslušné dokumenty. Nadále usiloval o propuštění ze služby a chtěl se vyhnout vyslání do bojů na Ukrajině, píše deník Bussinesinsider.

Mišov tvrdí, že se bojů na Ukrajině nezúčastnil. Tuto informaci se však BBC nepodařilo bezprostředně ověřit. „Jsem vojenský důstojník, mou povinností je chránit svou zemi před agresí. Nemusím být spoluviníkem zločinu,“ řekl. „Nikdo nám nevysvětlil, proč tato válka začala, proč jsme museli zaútočit na Ukrajince a zničit jejich města?“ dodal. „Ještě předtím, než jsme se vrátili z Ukrajiny, jsme se rozhodli, že se vrátíme do země.

V lednu letošního roku mu bylo řečeno, že bude vyslán na misi. Rozhodl se, že se pokusí o sebevraždu, aby byl ze zdravotních důvodů propuštěn z armády. Později, když se zotavoval v nemocnici, se rozhodl pro útěk, který označil za poslední možnost, jak uvádí pdeníkortál Express. Snažil se vzít si s sebou co nejméně věcí a pouze s malým batohem se vydal na cestu – pěšky lesem.

Pokud by ho pohraničníci zatkli, hrozil by mu podle jeho slov dlouhý trest odnětí svobody. Při útěku překonal plot na hranici Ruska s nejmenovaným členským státem EU. Mišov se později vydal do rukou litevských úřadů a v této zemi žádá o politický azyl, uvádí BBC. Mišov popsal postoje v ruské armádě jako smíšené. Někteří vojáci podle něj válku podporují, zatímco jiní jsou proti. Jen málo z nich však podle něj věří, že bojují na ochranu Ruska před skutečným nebezpečím.

Zdroje: BBC, Bussinesinsider.com, Express.co.uk