Ruský antivirus po zákazu odchází z USA. U nás ho zkoumá NÚKIB. Může být Kaspersky nebezpečný?

Přidat na Seznam.cz

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) prověřuje ruský antivirový software Kaspersky. To bylo iniciováno zákazem prodeje jeho produktu v USA koncem letošního června. Administrativa prezidenta Joe Bidena rozhodla o zákazu kvůli obavám, že by antivirus s vazbami na Rusko mohl krást data, píše BBC.

Kaspersky se z USA stahuje

Ruský antivirový gigant Kaspersky Labs oznámil BBC News, že opouští Spojené státy poté, co administrativa prezidenta Bidena zakázala prodej a distribuci softwaru této firmy. Kaspersky uvedl, že učinil „smutné a obtížné rozhodnutí“ opustit USA, protože „obchodní příležitosti v zemi již nejsou životaschopné“.

K tomuto kroku došlo poté, co ministryně obchodu Gina Raimondo minulý měsíc uvedla, že vliv Moskvy na společnost představuje významné riziko pro americkou infrastrukturu a služby. Kaspersky, který v USA působil dvě desetiletí, tato obvinění popřel. Nyní bude Kaspersky postupně ukončovat své operace v USA a rušit pozice založené v USA, uvedla firma ve svém prohlášení. Její americký web již přestal prodávat antivirové a kyberbezpečnostní nástroje s oznámením, že nákup není pro americké zákazníky dostupný.

Vazby na Rusko jsou problém

Podle ministerstva obchodu má nadnárodní společnost se sídlem v Moskvě pobočky v 31 zemích světa, obsluhuje více než 400 milionů uživatelů a 270 000 firemních klientů ve více než 200 zemích. Kaspersky tehdy uvedl, že má v úmyslu využít všechny legálně dostupné možnosti k boji proti zákazu a popřel, že by se podílel na jakékoli činnosti, která by ohrožovala bezpečnost USA.

Rozhodnutí využilo širokých pravomocí vytvořených administrativou Donalda Trumpa k zákazu nebo omezení transakcí mezi americkými firmami a technologickými společnostmi z „nepřátelských“ zemí, jako je Rusko a Čína. Toto rozhodnutí fakticky zakázalo stahování softwarových aktualizací, další prodej a licencování produktů od 29. září, zatímco nový obchod měl být omezen do 30 dnů od oznámení. Prodejci a překupníci, kteří poruší omezení, budou čelit pokutám od ministerstva obchodu.

Společnost Kaspersky se brání tím, že chrání data a nespolupracuje s ruskými úřady. Firma tvrdí, že je pravidelně auditována a že svá datacentra přesunula před několika lety do Švýcarska.

V Česku přesto některé veřejné instituce, například univerzity, produkty Kaspersky nadále používají, a to i přes varování NÚKIB před IT firmami s ruskou vazbou po invazi na Ukrajinu.

Zdroj: BBC