Rusku hrozí, že se kvůli válce na Ukrajině rozpadne, prohlásil ruský propagandista v přímém přenosu. Co zlomí vaz Putinovu režimu?

Přidat na Seznam.cz

Moderátor ruského propagandistického kanálu šokoval své kolegy, když řekl, že se rapidně zvýšilo riziko rozpadu Ruské federace. Video sdílel a přeložil poradce ministra vnitra Ukrajiny Anton Geraščenko.

Hned po skandálním prohlášení napadl samotné ideologické zdůvodnění, proč Rusko napadlo Ukrajinu. Prý to bylo kvůli tomu, že jsou na Ukrajině Rusové a proto by se Ukrajina měla stát součástí Ruska. Stejný argument byl použit při anexi Krymu v roce 2014.

Jenže na území Ruska, alespoň podle moderátora, nejsou jen Rusové. Jsou tam Čečenci, Tataři a jiné menšiny. Jak to tedy může být Rusko, když podle ideologie Kremlu je Rusko všude tam, kde jsou Rusové?

Jak se vlastně zhroutí stát?

To už jeho kolegové moderátoři a propagandisté nezvládali. Jeden ho označil za provokatéra, další řekl, že jde o protistátní postoj. To však moderátora nezlomilo a on pokračoval.

Státy se podle něj hroutí kvůli katastrofálním chybám vlastního vedení. Když se tyto katastrofické chyby nahromadí do kritické masy podráždění a nespokojenosti, tak stačí malá, ale odhodlaná skupina, aby dokončila zkázu celého státu.

Už se to jednou stalo

Moderátor pokračoval v rozvádění své myšlenky – vrátil se do období první světové války, kdy podle něj série katastrofálních chyb pomohla rozpadu Ruského impéria v roce 1917. „Rusko se zapojilo do nepotřebné války, bylo vyzbrojeno a vytrénováno mnoho mužů. A stalo se, co se stalo.“

Právě v roce 1917 už měli ruští vojáci dost toho – hlavně Čečenci – že je ruský car používal jako potravu pro děla. A tak zabili své důstojníky a odešli domů. Stejně nespokojení byli s válkou i ruští občané. Netrvalo dlouho, a přišly Únorová a Říjnová revoluce a moci se chopili bolševici pod vedením Vladimira Iljiče Lenina.

Veškerou moc mají Rusové

Moderátor tak nakousnul jedno veliké riziko, které se vznáší nad hlavami nejdůležitějších kremelských šéfů. Pokud bude ruský lid nespokojený a pokud se budou nadále kupit ruská vojenská i jiná selhání, tak to bude dost možná právě ruský lid, který vládu Putina a jeho pohlavárů ukončí.

Mezi tato katastrofální rozhodnutí může například mobilizace obyvatelstva, se kterou mnoho Rusů nesouhlasí. Dále to je obrovské soustředění se na válku, kvůli kterému dochází například ke škrtům ve školském i zdravotnickém rozpočtu, jak informovala ČT24.

Kvůli sankcím, neustále se zvyšujícímu válečnému rozpočtu a špatnému hospodaření Kremlu se taky Rusko propadá hlouběji do recese, jak uvedl například server The Moscow Times. To negativně ovlivní nejen vojáky a imperialistické snahy Kremlu, ale také obyčejné ruské občany.

A kdo ví, než se právě takoví občané rozhodnou, že vysoce postavení kremelští politici nehájí jejich zájmy, ale ženou celou zemi do zbytečné války kvůli uspokojení fantazií o obrovském a mocném impériu, které už dávno zaniklo a v novodobé historii nemá místo?

Zdroje: Anton Geraščenko, redakce, ČT24, The Moscow Times