Ruskou loď Serpuchov zapálil ruský dezertér

Přidat na Seznam.cz

V dubnu provedly legie Svoboda Ruska a projekt Chci žít speciální operaci na zneškodnění raketové lodi Serpuchov ve městě Baltijsk v Kaliningradské oblasti. Vojákovi se podařilo loď zapálit a odnést si s sebou tajné dokumenty.

Začátkem dubna 2024 se objevila informace o mimořádné situaci na malé raketové lodi Serpuchov, v jejímž důsledku byla loď vážně poškozena a odeslána do doků k opravě. Dnes ruští dobrovolníci informovali o skutečné příčině nehody na lodi ruského námořnictva a poskytli podrobnosti o incidentu. Ve skutečnosti je „mimořádná situace“ výsledkem speciální operace s názvem „Rybář“, kterou zorganizovali a provedli vlastenci svobodného Ruska z legie Svoboda Ruska a projektu „Chci žít“. Právě ruští občané provedli tuto odvážnou a riskantní speciální operaci, která způsobila značné škody jak ruskému námořnictvu, tak poníženě odhalila skutečný stav věcí v ruské armádě.

V roce 2023 se k odbojovým jednotkám Legie Svoboda Ruska připojil Rus s volacím znakem „Goga“, který byl aktivním odpůrcem Putinova režimu. Do kontaktu s Legií se dostal jako aktivní voják Baltské flotily s přístupem ke státnímu tajemství. Dlouhou dobu s nasazením vlastního života poskytoval Legii důležité informace. Poté, co se jeho pobyt na lodi a další práce pro odbojové síly staly nebezpečnými, byly uvnitř lodi plánovány a prováděny aktivní akce. V důsledku sabotáže se podařilo zničit prostory lodi zevnitř a zcela zničit komunikační a automatizační prostředky, uvedla agentura LB.

Po sabotáži si Rus odvezl utajované materiály a díky profesionální práci projektu Chci žít byl bezpečně odvezen z území Ruské federace. V současné době se ruský občan nachází na Ukrajině a pokračuje v boji proti Putinovu režimu v rámci Ruské legie svobody, píše deník RBC-Ukraine.

Bylo potvrzeno, že loď utrpěla značné škody a vyžaduje zdlouhavé a nákladné opravy. Ruští dobrovolníci zdůrazňují, že raketový křižník Serpuchov projektu 21631 „Bujan-M“ je jedním z nejmodernějších raketových člunů ve flotile Ruska, který byl spuštěn na vodu v roce 2015. Samotný raketový křižník je schopen používat rakety Kalibr a Oniks, a proto je jeho vyřazení z provozu pro ukrajinské obranné síly mimořádně důležité.

Zdroj: LB, RBC-Ukraine