Rusko znovu útočí na ukrajinská energetická zařízení. Jednalo se o osmý masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu za poslední tři měsíce

Přidat na Seznam.cz

Nedávný útok způsobil škody na energetické infrastruktuře v oblastech Lvov a Záporoží. Jedná se o osmý rozsáhlý útok na ukrajinská energetická zařízení za poslední čtvrtletí, píše deník DW.

Rusko obnovilo intenzivní útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu v noci na 22. června, dva dny po předchozím masivním bombardování. Společnost Ukrenergo potvrdila zasažení cílů ve Lvovské a Záporožské oblasti. Následkem toho byla poškozena zařízení a dva energetici v Záporoží byli zraněni a hospitalizováni, informuje deník Euronews.

Ukrajinské ministerstvo energetiky uvedlo, že ostřelování způsobilo výpadek nadzemního elektrického vedení ve východní části země, což vedlo k omezení výkonu výrobních zařízení.

Představitelé regionálních správ informovali o požáru v kritické energetické infrastruktuře ve Lvovské oblasti a o likvidaci následků padajících trosek ve Volyňské oblasti, kde nedošlo k obětem na životech.

V Ivano-Frankivsku byly poškozeny obytné budovy a mateřská škola. V této oblasti také vypukl požár ve vzdělávacím zařízení. Média informovala o explozích v různých částech země, včetně města Stryi, Dněpropetrovsku, Vinnitské oblasti a Charkova.

Jednalo se o osmý masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu za poslední tři měsíce. Od začátku invaze v únoru 2022 Rusko systematicky útočí na ukrajinská energetická zařízení, což vede k častým výpadkům elektřiny.

V důsledku toho Ukrajina výrazně zvýšila dovoz elektřiny z evropských zemí. Prezident Zelenskyj nedávno uvedl, že země je nyní schopna vyrábět pouze polovinu elektřiny ve srovnání s loňským rokem.

Zdroj: DW, Euronews