Rusko zintenzivnilo útoky na ukrajinskou energetickou síť. V zimě bude elektřina dostupná jen několik hodin denně, očekávají Ukrajinci

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinci čelí rozsáhlým výpadkům elektřiny kvůli pokračujícím ruským útokům na energetickou infrastrukturu, píše deník The Guardian.

Rusko v poslední době zintenzivnilo útoky na ukrajinskou energetickou síť. Nedávno došlo k „masivnímu útoku“ na energetická zařízení, při kterém byli zraněni pracovníci. Situace v energetickém sektoru zůstává vážná.

Prezident Zelenskyj uvedl, že Rusko poškodilo nebo zničilo více než polovinu ukrajinské výroby elektřiny. Kyjev zavedl pravidelné odstávky elektřiny v celých čtvrtích kvůli úsporám energie.

Zelenskyj vyzval západní spojence k urychlení dodávek systémů protivzdušné obrany. Ukrajina má zatím omezený počet systémů Patriot a žádá o další. Některé země přislíbily další dodávky.

Ukrajinci se musí přizpůsobovat výpadkům – lidé pracují z kaváren, podniky investují do generátorů. Mnozí se obávají nadcházející zimy, kdy spotřeba elektřiny výrazně vzroste. Očekává se, že v zimě bude elektřina dostupná jen několik hodin denně, informuje deník The Moscow Times.

Mezitím Rusko obvinilo Ukrajinu z raketového útoku na Krym s použitím amerických raket, při němž údajně zemřelo 5 lidí a 100 bylo zraněno. Ukrajina tvrdí, že zničila ruský sklad dronů. Situace zůstává napjatá.

Od schválení důležité vojenské podpory americkými zákonodárci v dubnu se bojeschopnost Ukrajiny mírně zlepšila. Souhlas Západu s použitím jejich zbraní k útokům na ruské území zastavil ruský postup na severovýchodní frontě blízko Charkova, druhého největšího ukrajinského města.

Ukrajinské síly dokonce vytlačily ruské jednotky zpět a nedávno získaly kontrolu nad oblastmi jihozápadně od Vovčanska, klíčového cíle ruských operací u Charkova. Podplukovník Nazar Voloshyn z operační skupiny Khortytsia v Charkově v sobotu na Telegramu oznámil, že jeho jednotka zaznamenala ústup ruských vojsk u Liptsi a Tykhe, míst s nejintenzivnějšími boji během ruské ofenzívy na Charkov.

Očekává se, že Ukrajina dostane první dodávku stíhaček F-16 ze Západu toto léto, po zpoždění způsobeném dodávkami a výcvikem pilotů a pozemního personálu. Tyto letouny by měly chránit Charkov před ruskými útoky.

Momentálně může Kyjev používat americké zbraně jen k ostřelování ruských sil, které na ně přímo útočí přes hranici. Ukrajinští generálové usilují o zrušení těchto omezení, aby mohli zasáhnout důležité cíle jako letecké základny a velitelská centra hlouběji v Rusku pomocí zbraní s dosahem přes 100 km.

Záběry ukazují okamžik, kdy ruský úder zasáhl ulici v Charkově

Zdroj: The Guardian, The Moscow Times