Rusko zavadí „ruský internet“. Bez pasu se k němu nejde připojit

Přidat na Seznam.cz

Runet 2.0, uzavřená verze ruského internetu pod plným dohledem úřadů v Moskvě, má být spuštěna již v roce 2023, oznámil výbor Státní dumy pro informační politiku, informační technologie a komunikaci. Aby mohli Rusové síť používat, budou se do ní muset zaregistrovat pomocí svého pasu.

První testy ruského internetu Runet proběhly v roce 2021 a práce na této síti se zřejmě výrazně urychlily, protože Runet 2.0, vylepšená verze tohoto uzavřeného internetu, má být spuštěna již koncem roku 2023. Podle úřadů v Moskvě bude taková síť obsahovat pouze „bezpečné“ a „státem důvěryhodné“ služby, jejichž poskytovatelé budou splňovat všechny požadavky diktované ruskými regulačními orgány, uvádí server CyberDefense24.

Kremlu se zjevně nelíbí, že by ruští občané mohli mít přístup k síti ze zdrojů, které nejsou plně pod kontrolou vládnoucích, a chce, aby jeho síť byla stoprocentně transparentní. Z tohoto důvodu je před uživatele sítě Runet 2.0 kladena jedna základní podmínka.

Aby se člověk mohl připojit k uzavřenému ruskému internetu, bude se na něm muset zaregistrovat pomocí pasu, což znamená, že každý uživatel Runetu 2.0 bude ruskými úřady dohledatelný. Kreml tvrdí, že absence anonymity ochrání uživatele před podvodníky nebo únikem osobních údajů, ruská síť má také podpořit místní IT průmysl. Ten koneckonců stejně jako další odvětví ruské ekonomiky utrpěl kvůli západním sankcím v důsledku útoku na Ukrajinu.

Zajímavé je, že ruský parlament zároveň oznámil, že kromě Runetu 2.0 bude k dispozici i normální internet, jehož bezpečnost však úřady nezaručují. No, vzhledem k tomu, že Runet je zjevně zřizován za účelem zvýšení kontroly nad ruskými občany, těžko říci, jaký osud čeká normální síť v zemi. Je možné, že Moskva bude občany k přechodu na Runet 2.0 „vybízet“ různými způsoby, například tím, že umožní hackerům, zlodějům a podvodníkům beztrestně využívat běžně dostupný internet.

Zdroj: CyberDefense24