Rusko zaútočilo na Vuhledar na motorkách Dirt Bike. Ukrajinská brigáda je vyhodila do povětří

Přidat na Seznam.cz

Na jaře tohoto roku se ruské ozbrojené síly snažily nahradit přibližně 16 000 obrněných vozidel ztracených během konfliktu na Ukrajině. Začaly vybavovat útočné jednotky levnými terénními motocykly. Předpokládalo se, že vojáci na rychlých motocyklech by mohli předstihnout tisíce malých ukrajinských dronů, píše portál Forbes.

Tato strategie měla občasné úspěchy, ale většinou útoky s využitím motocyklů selhávaly. V některých případech se tyto útoky pro Rusy změnily v krvavou lázeň. 28. června zaútočila velká skupina útočníků na motorkách na 72. mechanizovanou brigádu ukrajinské armády ve Vuhledaru na jihu Ukrajiny. Podle ruského reportéra Alexandra Sladkova bylo cílem obejít ukrajinskou pozici a odříznout ji. „Chystá se tam úder Ukrajincům do zad, nebo spíše zezadu,“ napsal Sladkov před útokem, informuje deník Newsweek.

Plán se však nezdařil. Ukrajinci zaútočili na ruskou kolonu, která zahrnovala tanky T-80 a další obrněná vozidla, pomocí dronů a zřejmě i raket a dělostřelectva. K destrukci mohly přispět i zakopané miny.

Po skončení útoku byly ruské síly zdecimovány. 72. mechanizovaná brigáda tvrdila, že zničila 16 tanků, 34 bojových vozidel a 19 motocyklů – a zabila nebo těžce zranila více než 800 ruských vojáků.

Ukrajinský válečný zpravodaj Jurij Butusov komentoval, že ruští velitelé „záměrně poslali živou sílu do ukrajinského mlýnku na maso bez jakékoli šance na přežití“.

Tragické pro Rusy je, že motocyklový útok na Vuhledar nebyl jediným neúspěšným útokem tohoto typu na konci června nebo začátku července. V pondělí analytik Andrew Perpetua napočítal 25 zničených ruských motocyklů z nedávných střetů.

Zdroj: Forbes, Newsweek