Rusko zaútočilo na ukrajinské město termitovými bombami

Přidat na Seznam.cz

Rusko mělo minulý víkend zaútočit termitovými bombami na ukrajinské město Vuhledar. Dokazovat to mají záběry, které se objevily na sociální síti Twitter. Je na nich vidět, jak z nebe doslova prší oheň.

Děsivé záběry šířící se na sociální síti Twitter ukazují termitový déšť padající nad ukrajinským městem Vuhledar – klíčovým místem bojů mezi ukrajinskými a ruskými jednotkami. Je však obtížné ověřit, za jakých okolností byly záběry během tohoto válečného konfliktu pořízeny. Nebylo by to poprvé, co by Rusové tento typ munice použili.

Rusko posílá na významné hornické město vysoký počet vojáků v naději, že nad ním bude moci získat kontrolu a moc. Ukrajina tvrdí, že po tomto drastickém útoku bylo jen v samotném Bachmutu zabito 221 Ruských vojáků a více než 300 jich bylo zraněno. Ruské ministerstvo obrany však tvrdí, že zahynulo až 600 ukrajinských vojáků, uvádí deník Express.

Video zachycující použití termitové munice sdílela například opoziční běloruská televize Nexta a také vlivný twitterový účet OSINTdefender, který monitoruje otevřené zdroje. Vuhledar je pro Rusy klíčovým městem. S možným vysvětlením přišel ukrajinský časopis Forbes. V nedalekém dole Pivdennodonbaska 1 se prý nachází až 70 milionů tun uhlí, v sousedním dole Pivdennodonbaska 3 pak více než 150 milionů tun uhlí.

Zdroje: OSINTdefender, Forbes, Express