Rusko zahajuje novou ofenzivu v Charkovské oblasti. Mohla by to být největší pozemní ruská ofenziva v regionu od začátku války

Přidat na Seznam.cz

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil 10. května, že ruské síly zahájily novou útočnou operaci zaměřenou na Charkovskou oblast.

„Rusko zahájilo novou vlnu útočných akcí charkovským směrem. Ukrajina se tam s nimi setkala s našimi jednotkami, brigádami a dělostřelectvem,“ řekl Zelenskyj během tiskového brífinku se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Kyjevě.

Moskva nedávno zintenzivnila útoky proti Charkovu v souvislosti se zprávami, že Rusko možná plánuje v nadcházejících měsících zaútočit na Charkov v rámci širší ofenzivy. Pokud se potvrdí postup Moskvy, bude to představovat největší pozemní operaci ruské armády v regionu od vyslání tisíců vojáků přes hranice v únoru 2022, uvádí deník Moscow Times.

Ukrajinské ministerstvo obrany dříve v průběhu dne oznámilo, že se ruská armáda pokusila o průlom ukrajinské obranné linie v Charkovské oblasti, napsal deník Kyiv Independent. Zelenskyj uvedl, že ruské jednotky by mohly mobilizovat útočné jednotky dále v regionu. Dodal, že ukrajinské velení o možné ofenzivě v tomto směru vědělo a připravovalo se na ni. „Nyní v tomto směru probíhá zuřivá bitva,“ řekl.

Podle ministerstva obrany se ruské síly pokusily prolomit ukrajinské obranné linie kolem páté hodiny ranní místního času. Ruský útok se podařilo zadržet, ale boje různé intenzity pokračovaly, uvádí se v prohlášení ministerstva.

Zdroje: Moscow Times, Kyiv Independent