Rusko začne školáky nutit do práce. Kvůli válce zavádí nový předmět

Přidat na Seznam.cz

Právní předpis zveřejněný na vládních internetových stránkách stanoví, že žáci by se měli účastnit veřejně prospěšných prací podle svého věku a „psychofyzických vlastností“, učit se píli, týmové práci a úctě k práci.

Zákon vstoupil v platnost okamžikem zveřejnění, a je tedy již právně závazný, píše deník Anews a Eurozprávy.

Šéfka ruské parlamentní komise, která za zákonem stojí, Olga Kazaková, navrhla koncem května zavázat školáky k pracím, jako je sázení a péče o stromy nebo úprava školních prostor.

O dva měsíce později Kazaková v rozhovoru pro ruská státní média uvedla, že žáci a školy by mohli pomáhat i při „vlasteneckých akcích“.

Rusko vede již více než 17 měsíců rozsáhlou vojenskou kampaň proti sousední Ukrajině a snaží se kompenzovat vysoký počet obětí vlasteneckými náborovými kampaněmi.

V této souvislosti nejnovější novela zákona rovněž počítá se zavedením školního předmětu „Základy národní bezpečnosti a obrany“ od 1. září 2024.

Podle zpráv ruských médií se v těchto hodinách budou děti učit o vojenské službě a civilní obraně teoreticky i prakticky. Dívky se budou rovněž učit základy první pomoci.

Zdroj: Anews, Eurozprávy