Rusko využívá řeči o míru jen jako kouřovou clonu, říká Kuleba

Přidat na Seznam.cz

Prohlášení Kremlu o údajné připravenosti k mírovým rozhovorům s Ukrajinou jsou jen kouřovou clonou. Ve skutečnosti to nemyslí vážně, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v rozhovoru pro CNN.

„Nikdo by se neměl nechat zmást ruskou kouřovou clonou, když na jedné straně mluví o své otevřenosti k jednání a na druhé straně mačkají tlačítko a posílají další rakety, íránské drony a ruské jednotky proti Ukrajině. Jak jsem řekl, pro Rusko jsou jednání jen kouřovou clonou. Nevidíme žádné známky seriózního přístupu,“ řekl Kuleba.

Připomněl také, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl Rusku „ukrajinský vzorec míru“ a jednání jsou jeho posledním krokem. Proces ukončení války by měl začít úplným stažením ruských vojsk z území naší země a dalšími otázkami, které je třeba v této souvislosti vyřešit, uvedla ukrajinská agentura Unian.

V posledních několika měsících jsme mohli být svědky toho, jak Ruská federace otevřeně mluví o obnovení mírových rozhovorů s Ukrajinou nebo aspoň o dočasném příměří. Ale Rusko dosud zůstává pouze u slov a naopak ještě zintenzivnilo své raketové úroky, které cílí především na energetickou infrastrukturu a civilní cíle.

Olej do ohně přilil také ruský tiskový mluvčí Dmitrij Peskov, když cynicky prohlásil, že jednání s Ukrajinou jsou nemožná kvůli postoji ukrajinské vlády.

Zdroj: Unian, CNN, Twitter