Rusko vytvořilo síť táborů, kde drží ukrajinské děti, které odvezli proti jejich vůli

Přidat na Seznam.cz

Výzkumníci z Laboratoře humanitárního výzkumu Yale School of Public Health uvedli, že nejméně 6 000 ukrajinských dětí bylo posláno do převýchovných zařízení na Krymu i mimo něj.

Bylo uvedeno, že několik táborů schválených Ruskou federací je inzerováno jako „integrační programy“ se zjevným cílem integrovat děti z Ukrajiny do vize ruské vlády o národní kultuře, historii a společnosti.

Nathaniel Raymond, výzkumný pracovník z Yaleovy univerzity, řekl, že Moskva touto politikou jasně porušuje čtvrtou Ženevskou konvenci o zacházení s civilisty během války. Aktivity Ruska od invaze na Ukrajinu v únoru 2022 mohou v některých případech představovat válečný zločin a zločin proti lidskosti.

Mezi dětmi byly děti, které měly rodiče nebo zjevné rodinné poručníky, děti, které Rusko považovalo za sirotky, další, které byly před invazí v péči ukrajinských státních institucí, a děti, jejichž opatrovnictví bylo kvůli válce nejasné nebo nejisté, informoval zpravodajský kanál Aljazeera.

Některé z dětí byly adoptovány ruskými rodinami nebo převezeny do pěstounské péče v Rusku.

Ruské velvyslanectví ve Washingtonu v reakci na zprávy uvedlo, že Rusko přijímá děti, které byly nuceny uprchnout z Ukrajiny.

„Snažíme se udržet nezletilé v rodinách a v případě nepřítomnosti nebo úmrtí rodičů a příbuzných, převést sirotky pod opatrovnictví,“ uvedlo ruské velvyslanectví.

Zdroj: Yale School of Public Health, Aljazeera