Rusko vylepšuje střely s plochou dráhou letu Kh-101

Přidat na Seznam.cz

Britská rozvědka informovala, že Rusko nedávno vylepšilo své rakety s plochou dráhou letu Kh-101, doplnilo ji o druhou hlavici. Podle všech zpráv již mají Rusové tuto verzi k dispozici, uvádí deník Ukrajinska Pravda.

Rusové se během války na Ukrajině snažili upravit své systémy a taktiku proti ukrajinským silám. Zvlášť kvůli tomu, že se Ukrajině podařilo zachytit až příliš velké množství ruských raket. Rusko se proto snaží rozšířit své schopnosti, aby bylo dosaženo většího efektu.

Podle britské rozvědky se také Rusko snaží spotřebovat zásoby starších modelů raket, protože již v prvních dnech války vyčerpalo modernější systémy.

Tato nejnovější modifikace střely Kh-101/Kh-102 nejspíš snížila dolet rakety až na polovinu. Zvlášť kvůli tomu, že podle ruského letectva není maximální dolet k úderu na Ukrajinu vyžadován.

,,Druhá hlavice je navržena pro zvýšenou fragmentaci na cíl. Je pravděpodobné, že díky tomu bude systém efektivnější při útocích na nezpevněné cíle,“ uvádí zpráva.

Modernizovaná střela Kh-101

Server New Voice of Ukraine uvádí, že zástupce ukrajinské rozvědky Vadym Skibitskyj již v lednu tohoto roku řekl, že Rusko rozmisťuje jiné střely s plochou dráhou letu Kh-101, než jaké používalo v roce 2022. Jak Skibitskyj poznamenal, tyto rakety disponovaly aktivním systémem elektronického boje a také tepelnými pastmi. Vůbec poprvé však bylo zaznamenáno použití této střely v březnu 2024, píše server Defense Express.

Během masivního útoku ruskými raketami 8. května na Ukrajinu byla sestřelena tato modernizovaná střela. Podle serveru Defense Express sériové číslo ukazovalo datum výroby ve druhém čtvrtletí roku 2024, střela tedy byla čerstvě vyrobena a odebrána z výrobní linky pro okamžité použití na bojišti. Modernizovaná střela měla dvě bojové hlavice. Vedle standardní 450kg hlavice nesla druhou o váze 350 kg. Použitím dvou hlavic se snížil dolet z 5 500 km na asi 2 250 km. Právě tato úprava umožní zvýšit ničivou sílu při zachování dostatečného dostřelu.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, New Voice of Ukraine, Defense Express