Rusko vyhrožuje Francii: zaútočí na její jednotky, pokud vstoupí na Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová řekla novinářům, že pokud francouzský prezident Emmanuel Macron pošle vojáky na Ukrajinu, Rusové je budou považovat za legitimní cíle.

Silnou reakci Ruské federace také vyvolala prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který nedávno znovu otevřel diskuse o možnosti vyslání zahraničních vojsk na Ukrajinu.

Macron v únoru vyvolal kontroverzi prohlášením, že nemůže vyloučit budoucí nasazení cizích pozemních jednotek na Ukrajině. Francouzský vůdce varoval, že pokud Rusko na Ukrajině zvítězí, důvěra v Evropu se sníží na nulu, napsal deník Evropska Pravda.

„Je příznačné, že sám Macron tuto rétoriku vysvětluje snahou vytvořit pro Rusko jakousi ‚strategickou nejistotu‘,“ řekla Zacharovová novinářům. „Pokud se Francouzi objeví v zóně konfliktu, nevyhnutelně se stanou cílem ruských ozbrojených sil. Zdá se mi, že Paříž už o tom má důkaz,“ dodala.

Zacharovová uvedla, že Rusko již zaznamenává nárůst počtu francouzských občanů mezi oběťmi na Ukrajině, uvedl deník Ukrajinska Pravda.

Poté, co si ruské ministerstvo zahraničí předvolalo francouzského velvyslance, se Francie ohradila proti tomu, že Rusko využívá diplomatické kanály k zastrašování jiných zemí a uvedla, že Moskva používá „zastrašovací“ taktiku.

Zdroj: Evropska Pravda, Ukrajinska Pravda