Rusko vrací 6 dětí na Ukrajinu, dohodu zprostředkoval Katar

Přidat na Seznam.cz

Rusko s pomocí katarských zprostředkovatelů vrátilo šest ukrajinských dětí na Ukrajinu. Tato zpráva naznačuje, že mezinárodní úsilí a tlak mohou přispět k řešení problému nezákonné deportace tisíců dětí z Ukrajiny do Ruska během války, píše deník The Moscow Times.

Nicméně je třeba zdůraznit, že navracení dětí probíhá velmi pomalu a doposud se jedná jen o malou část deportovaných ukrajinských dětí. Podle údajů ukrajinských úřadů bylo nezákonně odvedeno více než 19 000 dětí. Do současnosti se jich na Ukrajinu vrátilo méně než 400, informovalo Yahoo!.

Situace s deportovanými ukrajinskými dětmi zůstává velmi vážná. Mezinárodní trestní soud dokonce vydal zatykač na prezidenta Putina a ruskou komisařku pro práva dětí za obviněním z tohoto válečného zločinu.

I přes návrat těchto šesti dětí je zapotřebí mnohem intenzivnějšího diplomatického úsilí a tlaku na Rusko, aby systematicky a urychleně vracelo všechny nezákonně deportované ukrajinské děti zpět na Ukrajinu za přítomnosti mezinárodních pozorovatelů. Pouze návraty velmi malého počtu dětí situaci zcela nevyřeší.

Zdroj: The Moscow Times, Yahoo!