Rusko vede válku plnou sexuálního násilí v okupovaných oblastech Ukrajiny

Přidat na Seznam.cz

Monitorovatelé lidských práv již dlouho informují o tom, že ruské policejní a bezpečnostní síly bezuzdně používají sexuální násilí vůči vězňům a zadrženým v Rusku. Nyní se zdá, že Rusko tyto praktiky exportuje na okupovanou Ukrajinu, píše CNN.

Roman Šapovalenkov byl svázán, byly mu zavázány oči a byl nacpán do neoznačeného auta poté, co 25. srpna 2022 vtrhli do jeho domu v jihoukrajinském přístavním městě Cherson tři ozbrojení a maskovaní příslušníci ruské Federální bezpečnostní služby (FSB). Uvedl, že mu několik dní poté opakovaně dávali elektrický proud do oblasti genitálií, vyhrožovali mu znásilněním skleněnou lahví a dokonce ho přesvědčovali, že může být sterilizován.

Šapovalenkova zkušenost se sexuálním násilím ze strany ruských sil je běžná mezi Ukrajinci – včetně civilistů a vojáků , kteří byli zadrženi od doby, kdy Rusko před více než dvěma lety zahájilo rozsáhlou invazi do země.

Jen málo mužů o svém utrpení veřejně promluvilo, ale ukrajinští prokurátoři a skupiny na ochranu práv tvrdí, že mužské oběti tvoří stále větší část případů. Tyto zločiny často zůstávají neohlášené kvůli stigmatu a studu, který je s nimi spojen.

V poslední výroční zprávě Rady bezpečnosti OSN o sexuálním násilí v souvislosti s konflikty se uvádí, že v roce 2023 bylo na Ukrajině zdokumentováno 85 případů, které se týkaly 52 mužů, 31 žen, jedné dívky a jednoho chlapce. Samostatná zpráva představitelů OSN pro práva, kteří po propuštění vyslechli 60 ukrajinských válečných zajatců mužského pohlaví, zjistila, že 39 z nich se stalo obětí sexuálního násilí během pobytu v ruském vězení.

Televize CNN vyzpovídala čtyři muže, kteří přežili a získala svědectví dalších dvou, kteří byli zadržováni ruskými jednotkami v pěti ukrajinských regionech, jež byly okupovány nebo anektovány Moskvou: Cherson, Doněck, Záporoží, Charkov a Krym. Všichni popsali, že byli podrobeni nucenému obnažování, mučení genitálií elektrickým proudem – nejčastěji pomocí drátů z vojenského polního telefonu TA-57 ze sovětské éry – a vyhrožování znásilněním.


Jejich výpovědi se shodovaly s případy zdokumentovanými regionálními prokuraturami v Kyjevě, Charkově a Chersonu a byly potvrzeny svědky zadrženými ve stejných vazebních zařízeních v Charkově a Chersonu.

Jejich příběhy společně zachycují to, co žalobci popisují jako systematické a pokračující používání sexuálního násilí ze strany Ruska v okupovaných oblastech v rámci jeho snahy přinutit ukrajinský lid k podřízenosti.

„Vidíme to znovu a znovu v různých okupovaných regionech. Používají stejný způsob páchání sexuálního násilí, stejný způsob ponižování, stejný způsob, jak to svým obětem vysvětlují,“ uvedla Anna Sosonská, ukrajinská prokurátorka a úřadující šéfka oddělení sexuálního násilí v souvislosti s konfliktem v ukrajinské generální prokuratuře.

Zdroj: CNN, Wikipedia, The Human Rights First