Rusko varuje, že bude reagovat na přelety amerických dronů nad Černým mořem

Přidat na Seznam.cz

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruský ministr obrany nařídil připravit reakci na americké drony nad Černým mořem. Toto prohlášení naznačuje možnost agresivnějšího přístupu Moskvy vůči průzkumným letům USA, píše portál Airforcetimes.

Podle ministerstva se v poslední době zvýšila aktivita amerických dronů v oblasti. Tyto lety údajně slouží ke shromažďování informací a zaměřování západních zbraní dodávaných Ukrajině pro útoky na ruské cíle, informuje deník Newsweek.

Rusko tvrdí, že tato činnost ukazuje na rostoucí zapojení USA a NATO do ukrajinského konfliktu. Varuje, že takové lety zvyšují riziko incidentů s ruskými letadly a možné přímé konfrontace mezi NATO a Ruskem.

Ministerstvo zdůraznilo, že členové NATO ponesou odpovědnost za případné následky. Ministr obrany nařídil generálnímu štábu navrhnout opatření pro rychlou reakci na tyto „provokace“.

Toto prohlášení následuje po dřívějším napětí mezi USA a Ruskem, včetně incidentu z března 2023, kdy ruská stíhačka poškodila americký dron nad Černým mořem.

Současná situace je dále komplikována nedávným útokem Ukrajiny na Sevastopol pomocí amerických raket a oznámením Běloruska o posílení svých sil na hranici s Ukrajinou. Tyto události přispívají k rostoucímu napětí v regionu.

Zdroj: Airforcetimes, Newsweek