Rusko v zimě zintenzivní své útoky na Ukrajinu a použije rekordní počet bezpilotních letounů, tvrdí ukrajinský představitel. Jenom v září jich nasadilo 500

Přidat na Seznam.cz

Jen v září Rusko nasadilo proti Ukrajině 500 bezpilotních letounů, tedy polovinu toho, co nasadilo během předchozího podzimu a zimy, uvedl mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Podle jeho předpovědi Rusko v zimě zintenzivní své útoky na ukrajinskou infrastrukturu a použije „rekordní“ počet bezpilotních letounů, píše Unian a deník Lenta.

Během šesti měsíců topné sezóny 2022/2023 bylo nasazeno více než 1 000 letounů Šáhid. Nyní jich za jeden měsíc (září) máme již 500,“ řekl Ihnat ukrajinské televizi. Média citují jeho hodnocení, že tuto zimu lze očekávat „rekordní“ střelby s využitím íránských dronů.

Íránské bezpilotní letouny jsou postrachem Ukrajinců
„Letošní podzim a zima budou rekordní, pokud jde o použití Šáhidů,“ cituje Ihnata tisková agentura Unian.

Obavy Ukrajinců z rostoucího počtu těchto dronů umocňuje skutečnost, že je Rusové nedávno začali vyrábět na svém území. Ukrajinská rozvědka o tom informovala koncem srpna. Ihnat zhodnotil, že Rusko zvyšuje výrobu bezpilotních letounů Šahed na svém území, ale v dodávkách technologií a komponentů je stále závislé na Íránu.

Íránské bezpilotní letouny jsou levné, přičemž náklady na přípravu letounu Šáhid-136 se pohybují kolem 20 000 dolarů, tedy kolem 460 tisíc korun. Jejich masové používání neumožňuje vyspělým systémům protivzdušné obrany všechny tyto drony sestřelit.

Zdroj: Unian, Lenta