Rusko utrpí v květnu kolosální ztráty, míní expert

Přidat na Seznam.cz

Vojenský a politický pozorovatel Oleksandr Kovalenko tvrdí, že Rusové v květnu 2024 utrpí rekordní ztráty, které mohou přesáhnout jejich schopnosti je kompenzovat, uvádí agentura UNIAN.

Vzhledem k tomu, že se třetí týden měsíce chýlí ke konci, již se objevují záznamy o ztrátách ruských sil. Kovalenko tvrdí, že tento měsíc budou mít společné ruské síly absolutní rekord ve ztrátách personálu. Ty přesáhnou 30 tisíc nebo průměrný měsíční mobilizační potenciál. Květen bude pravděpodobně prvním měsícem, kdy se kompenzace ztrát po jednotkách nedostane na nulu. Po dlouhé době se tak dostane do červených čísel.

Rusové mají podle něj velmi těsnou absolutní bilanci dělostřeleckých ztrát, což způsobují dodávky munice Ukrajině a také zintenzivnění protibateriového boje.

Právě květen by se měl stát prvním měsícem, kdy se ruské ztráty dostanou do červených čísel v mnoha ukazatelích, nejen co se týče personálu. 

,,Je pravděpodobné, že tento měsíc padne rekord i v počtu zničených motorových vozidel, které částečně nebo úplně v ruských jednotkách začala nahrazovat obrněná vozidla, proto byla častěji vyřazována,“ dodal expert.

Kovalenko přiznal, že ukrajinské síly mají i nadále problémy s vojenským vybavením, především s nedostatečným počtem zbraní a také neúplným a nepřiměřeným zásobováním jednotek municí. Je to způsobeno pomalým přísunem těchto zbraní. 

Aktuální ruské ztráty

Podle nejnovějších údajů k 21. květnu ztratili Rusové za posledních 24 hodin 1380 vojáků, 15 tanků, 42 dělostřeleckých systémů a 34 bojových obrněných vozů. Deník Ukrajinska Pravda píše, že celkové ztráty ruského vojenského personálu od začátku invaze na Ukrajinu činí 495 070. 

Zdroj: UNIAN, Ukrajinska Pravda