Rusko tvrdí, že ukrajinské dělostřelectvo zničilo radiační kontrolní stanici poblíž Záporožské jaderné elektrárny

Přidat na Seznam.cz

Ruské vedení jaderné elektrárny Záporoží ve středu uvedlo, že ukrajinské ostřelování zničilo radiační kontrolní stanoviště ve Velké Znamjance.

Ruské vedení Záporožské jaderné elektrárny (ZNPP) v telegramovém příspěvku ve středu 26. června tvrdilo, že ukrajinské síly zaútočily na radiační kontrolní stanici elektrárny ve Velké Znamjance – asi 20 kilometrů od ZNPP, uvedl deník Kyiv Post.

Vedení elektrárny uvedlo, že radiační monitorování v ochranných a pozorovacích zónách kolem jaderné elektrárny probíhá nepřetržitě a uvedlo, že stanice radiační kontroly jsou pro tento proces životně důležité. Stanice kontroly radiace ve Velké Znamjance byla zcela zničena v důsledku dělostřeleckého ostřelování ukrajinskými ozbrojenými silami,“ stojí v příspěvku.

Ruské vedení stanice ve svém prohlášení uvedlo, že provádí několik kompenzačních opatření ke kontrole radiační situace a podle ruské Federální lékařsko-biologické agentury zjistilo, že radiační pozadí v Energodaru, kde se jaderné zařízení nachází, je v normálu, uvedla ruská agentura TASS.

Ruští vojáci obsadili elektrárnu Záporoží krátce po zahájení rozsáhlé moskevské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Od té doby se Rusko i Ukrajina často navzájem obviňují z akcí, které ohrožují bezpečnost elektrárny.

Zdroj: Kyiv Post, TASS