Rusko tvrdí, že se Západ zapojil do války na Ukrajině a varuje, že země NATO musí počítat s odvetou

Přidat na Seznam.cz

Bývalý poradce ruského prezidenta Vladimira Putina tvrdí, že dodávky zbraní NATO by mohly vést k vojenské odvetě proti zemím, které je dodávají, informuje zpravodajský kanál Aljazeera.

Rusko tvrdí, že dodávka bojových tanků NATO na Ukrajinu je důkazem přímého a rostoucího zapojení USA a Evropy do války, a jeden z analytiků naznačuje, že by se dodavatelské země mohly stát potenciálními cíli. Tyto komentáře přicházejí poté, co Spojené státy a Německo ve středu uvedly, že vyzbrojí Ukrajinu desítkami těžkých tanků v boji proti ruským silám.

„Z evropských metropolí a Washingtonu neustále přicházejí prohlášení, že vyslání různých zbraňových systémů na Ukrajinu, včetně tanků, v žádném případě neznamená zapojení těchto zemí nebo aliance do bojů na Ukrajině. S tím kategoricky nesouhlasíme a v Moskvě vše, co aliance a hlavní města, která jsem zmínil, dělají, považujeme za přímé zapojení do konfliktu,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Kyjev usiluje o stovky moderních tanků, které by jeho jednotkám poskytly palebnou sílu k prolomení ruských obranných linií a znovuzískání okupovaného území na jihu a východě Ukrajiny. Ukrajina a Rusko se dosud spoléhaly především na tanky T-72 ze sovětské éry.

Rusko, které zahájilo válku invazí na Ukrajinu 24. února loňského roku, stále více líčí konflikt jako konfrontaci s NATO. Televizní stanice CBS news informuje, že Sergej Karaganov, bývalý poradce ruského prezidenta Vladimira Putina, uvedl, že dodávky zbraní NATO by mohly vyústit v možnou vojenskou odvetu proti zemím, které je dodávají.

Zdroj: Aljazeera, CBS news