Rusko tvrdí, že dobylo Novomykhailivku, ukrajinské ozbrojené síly trvají na tom, že drží ještě část vesnice

Přidat na Seznam.cz

Ministerstvo obrany Ruska oznámilo obsazení Novomykhailivky, vesnice na jihu oblasti Doněck u Mariinky. Nicméně deník Ukrainská Pravda zpochybňuje toto tvrzení a uvádí, že podle ukrajinských obranných sil stále Ukrajinci kontrolují severní část vesnice. Zdroje zahrnují zprávu Ministerstva obrany Ruska, zprávy z Ukrainské Pravdy od zdrojů v 79. samostatné výsadkové brigádě Tavriia nasazené na frontě Novomykhailivka a údaje od ukrajinských OSINT investigátorů DeepState.

Neobyvatelné místo

Podle informací z obou zdrojů, jak od Ukrainské Pravdy, tak DeepState, Rusové nyní ovládají zbývající část osídlení. Je pravděpodobné, že obranné síly stále drží pozice u chat na sever od Novomykhailivky, naproti řece Sukhi Yaly.

Novomykhailivka byla zcela zničena a není obyvatelná. Rusové zahájili svůj pochod na Novomykhailivku na podzim 2023 a do února 2024 byla vesnice místem intenzivních bojů. Ukrajinská armáda, zejména výsadkáři 79. brigády, úspěšně odrazila ruské útoky během dubna 2024. Rusové podnikli ofenzívu s vojenskou technikou a pěchotou, často se pohybovali v malých útočných skupinách o velikosti 6-8 osob.

Podle novinářů z Ukrainské Pravdy, kteří nedávno pozorovali z dronu, bylo pro výsadkáře 79. brigády obtížné udržet své pozice ve zničené vesnici.

Mariinka

Co se týče pozadí, po obsazení Mariinky v lednu 2024 ruská armáda pokračuje ve své ofenzívě na této frontě. Zejména se soustředí kolem samotné Mariinky. Severně od Mariinky Rusové vyvíjejí tlak na relativně velké město Krasnohorivka a na jihu na vesnice Paraskoviivka a Kostiantynivka, stejně jako na Novomykhailivku, která je téměř obsazená.

Zdroje: Ministerstvo obrany Ruska, Ukrainska Pravda