Rusko tvrdí, že chce zachovat jadernou smlouvu START, navzdory americké provokaci

Přidat na Seznam.cz

Rusko ve středu prohlásilo, že chce zachovat poslední zbývající jadernou smlouvu se Spojenými státy navzdory tomu, co označilo za destruktivní přístup USA ke kontrole zbrojení, uvedl deník US news.

V pondělí jsme vás informovali v tomto článku, že Rusko upozorňovalo na končící smlouvu START a někteří představitelé Ruské federace se nechali slyšet, že nejsou pro její prodloužení. Následně na to Spojené státy v úterý obvinily Rusko z porušení smlouvy START tím, že odmítají povolit inspekce na svém území.

Dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že je třeba zachovat alespoň náznaky pokračujícího dialogu s Washingtonem, bez ohledu na to, jak je současná situace.

„Pokračování této smlouvy považujeme za velmi důležité,“ řekl Peskov a označil ji za jedinou, která zůstává alespoň hypoteticky životaschopnou.

Smlouva START vstoupila v platnost v roce 2011 a v roce 2021 byla prodloužena o dalších pět let. Omezuje počet strategických jaderných hlavic, které mohou Spojené státy a Rusko rozmístit.

Rusko a Spojené státy dohromady disponují přibližně 90 % světových jaderných hlavic. Budoucnost nové smlouvy START nabyla na důležitosti v době, kdy ruská invaze na Ukrajinu posunula obě země blíže k přímé konfrontaci než kdykoli za posledních 60 let.

Moskva v srpnu pozastavila spolupráci s inspekcemi podle smlouvy kvůli cestovnímu omezení, která po invazi zavedl Washington a jeho spojenci, ale prohlásila, že je stále odhodlána dodržovat ustanovení smlouvy, píše deník Guardian.

Zdroj: US news, Guardian