Rusko testuje digitální rubl ve snaze obejít sankce
Rusko začalo testovat digitální rubl ve snaze, že mu technologie blockchain pomůže obejít sankce a posílit kontrolu nad svými občany. Testovací fáze přichází v době, kdy rubl setrvává na nejnižší úrovni vůči dolaru od března 2022. Stalo se tak několik týdnů poté, co Moskva zahájila rozsáhlou ofenzívu na Ukrajině, píše deník France24.
V srpnu 2023 schválilo představenstvo Centrální banky Ruské federace logo digitálního rublu.
Moskva se myšlenkou na vytvoření digitální měny zabývá již několik let, vývoj digitálního rublu se rozběhl poté, co západní sankce zablokovaly Rusku přístup k části globálního bankovního systému.
Rusko se tak připojilo k dalším 20 zemím na světě, které vstoupily do pilotní fáze zavádění digitální měny. Cíl Moskvy je jasný. Zpružnit svůj finanční systém a omezit dopad mezinárodních sankcí.
„Posílí to schopnost Ruska vyhnout se sankcím,“ řekl Mikkel Morch, zakladatel investičního fondu ARK36 zaměřeného na kryptoměny. Podle něj tento krok umožní Rusku vyhnout se bankám, kde čelí restrikcím, a že blockchain je „mnohem méně snadné sankcionovat a napadnout“.
Většině ruských bank byl zakázán hlavní systém používaný pro mezinárodní transakce, což Moskvu nutí hledat jiné způsoby, jak se zbavit dolarů. Vytvoření digitální měny je podle experta součástí geopolitické války mezi prodolarovými a protidolarovými zeměmi, v níž se tyto země snaží zbavit americké měny pro obchodování.
Úplná kontrola
V říjnu 2020 ruská centrální banka uvedla, že chce digitální rubl, kdy by byly platby bezpečné, chráněné, rychlé, pohodlné a dostupné pro každého jednotlivce kdekoli v Rusku.
Expert však uvedl, že digitalizace rublu by úřadům poskytla „obrovskou kontrolu“ nad Rusy. Varoval, že by mohla být digitalizace použita jako „dokonalý nástroj moci“, který by vládě dal pravomoc udělovat pokuty nebo zmrazovat majetek „jedním kliknutím“. V Rusku dohlíží na bezpečnost finanční platformy digitálního rublu bezpečnostní služba FSB. Některé nevládní organizace již varovaly před možným zneužitím.
Rusové nejsou přesvědčeni
Obyčejní Rusové zatím nejsou přesvědčeni o tom, že by měli digitální rubl skutečně používat. Mnozí jsou opatrní ohledně jeho spolehlivosti a bezpečnosti. Podle ekonomky Sofie Doněcké je nepravděpodobné, že by běžní Rusové a firmy během testovací fáze pocítili ve svém každodenním životě velké změny. Navzdory obavám, že by systém mohl být zneužit, Doněcová uvedla, že Moskva se snaží „nezůstat pozadu v globálním měnovém kontextu“.
Aby úřady přesvědčily nedůvěřivé Rusy, slíbily, že jeho používání bude dobrovolné. Tvrdí také, že Rusům usnadní a zjednoduší život, píše deník The Japan Times.
Zdroj: France24, The Japan Times