Rusko si vymýšlí falešnou historku, aby dostalo zpět svého špiona

Přidat na Seznam.cz

Ruský špion, který se chtěl dostat k Mezinárodnímu soudu v Haagu, byl odhalen a odsouzen. Rusko ho chce nyní zpět, přichází s vykonstruovanou historkou, že se nejedná u zpravodajce GRU, ale obyčejného zločince, který obchoduje s drogami. A není to poprvé, kdy se Kreml snaží přes krycí historky dostat své špiony zpět do země.

V červnu Nizozemsko oznámilo, že zadrželo ruského špiona, který se vydával za Brazilce, právě když se chystal začít pracovat pro Mezinárodní trestní soud. Byl poslán zpět do Brazílie a nakonec odsouzen na 15 let za použití falešných dokladů. Rusko nyní tvrdí, že jde o drogového dealera, nikoliv o špiona.

Série obžalovacích dokumentů a informací z ruských datových trhů ukazuje, že záminka Moskvy k odvolání špiona za mřížemi v Brazílii se zdá nejen nepravděpodobná, ale i nemožná, odhalila skupina Bellingcat.

Když šestatřicetiletý blonďák s brazilským pasem na jméno Victor Muller Ferreira přistál v dubnu 2022 na letišti v São Paulu, byl okamžitě odveden příslušníky brazilské bezpečnostní služby. Ve skutečnosti to byl Sergej Čerkasov, hluboce utajený špion ruské zahraniční vojenské rozvědky GRU, který se jako stážista pokusil proniknout k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu.

Jak tehdy informoval server Bellingcat, jeho krycí historka byla plná děr. Brazilský federální soud ho rychle poslal na patnáct let do vězení poté, co byl usvědčen z podvodného získání a zneužití brazilských dokladů totožnosti.

Rusko se rozhodlo přepsat špionáž na drogový případ

Krátce po odsouzení nabral Čerkasovův příběh nečekaný směr. V červenci 2022 se ruské vyšetřovací orgány obrátily na brazilské úřady s žádostí o vydání uvězněného Rusa, který přiznal, že je Sergej Čerkasov. Ruské úřady však tvrdily, že Čerkasov není špion GRU v hlubokém utajení, ale otrlý zločinec na útěku před ruskou spravedlností, který počátkem roku 2010 řídil v Rusku gang pašeráků heroinu.

Na podporu tohoto tvrzení poskytly ruské orgány Brazílii desítky stran obžalovací dokumentace a soudních místopřísežných prohlášení, podle nichž byl Sergej Čerkasov součástí zločinecké skupiny, která v letech 2011-2013 pašovala drogy.

Podrobné přezkoumání dokumentů ukazuje na do očí bijící nesrovnalosti v ruských tvrzeních. Podle informací, která získala skupina Bellingcat na černém trhu s daty, jsou v ruských tvrzeních nesrovnalosti které bijí do očí.

Čerkasov několikrát cestoval do Ruska pod svým vlastním jménem poté, co byl údajně hledán kvůli obvinění z trestného činu. Tato obvinění z pašování drog se v Čerkasovově trestním rejstříku objevila až poté, co byl deportován do Brazílie a jeho krytí bylo prozrazeno – téměř deset let poté, co byl Čerkasov údajně zapleten do pašování drog.

Pokusy ruských zpravodajských služeb získat zpět své neúspěšné agenty v zahraničí tím, že proti nim vykonstruují trestní obvinění, a přou se tak s jinými zeměmi o jejich vazbu, nejsou novým jevem a v minulosti už zde byly pokusy o jejich realizaci.

Zdroj: Bellingcat, Eliot Higgins