Rusko si vymýšlí falešnou historku, aby dostalo zpět svého špiona
Ruský špion, který se chtěl dostat k Mezinárodnímu soudu v Haagu, byl odhalen a odsouzen. Rusko ho chce nyní zpět, přichází s vykonstruovanou historkou, že se nejedná u zpravodajce GRU, ale obyčejného zločince, který obchoduje s drogami. A není to poprvé, kdy se Kreml snaží přes krycí historky dostat své špiony zpět do země.
V červnu Nizozemsko oznámilo, že zadrželo ruského špiona, který se vydával za Brazilce, právě když se chystal začít pracovat pro Mezinárodní trestní soud. Byl poslán zpět do Brazílie a nakonec odsouzen na 15 let za použití falešných dokladů. Rusko nyní tvrdí, že jde o drogového dealera, nikoliv o špiona.
Série obžalovacích dokumentů a informací z ruských datových trhů ukazuje, že záminka Moskvy k odvolání špiona za mřížemi v Brazílii se zdá nejen nepravděpodobná, ale i nemožná, odhalila skupina Bellingcat.
Když šestatřicetiletý blonďák s brazilským pasem na jméno Victor Muller Ferreira přistál v dubnu 2022 na letišti v São Paulu, byl okamžitě odveden příslušníky brazilské bezpečnostní služby. Ve skutečnosti to byl Sergej Čerkasov, hluboce utajený špion ruské zahraniční vojenské rozvědky GRU, který se jako stážista pokusil proniknout k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu.
Jak tehdy informoval server Bellingcat, jeho krycí historka byla plná děr. Brazilský federální soud ho rychle poslal na patnáct let do vězení poté, co byl usvědčen z podvodného získání a zneužití brazilských dokladů totožnosti.
🧵 In June, The Netherlands announced it had detained a Russian spy, posing as a Brazilian just as he was about to start work for the ICC. Sent back to Brazil, he ended up sentenced to 15 years for using fraudulent documents. Russia now claims he’s a drug dealer, not a spy… pic.twitter.com/6UvPdzy5PA
— Eliot Higgins (@EliotHiggins) November 28, 2022
Rusko se rozhodlo přepsat špionáž na drogový případ
Krátce po odsouzení nabral Čerkasovův příběh nečekaný směr. V červenci 2022 se ruské vyšetřovací orgány obrátily na brazilské úřady s žádostí o vydání uvězněného Rusa, který přiznal, že je Sergej Čerkasov. Ruské úřady však tvrdily, že Čerkasov není špion GRU v hlubokém utajení, ale otrlý zločinec na útěku před ruskou spravedlností, který počátkem roku 2010 řídil v Rusku gang pašeráků heroinu.
Na podporu tohoto tvrzení poskytly ruské orgány Brazílii desítky stran obžalovací dokumentace a soudních místopřísežných prohlášení, podle nichž byl Sergej Čerkasov součástí zločinecké skupiny, která v letech 2011-2013 pašovala drogy.
Podrobné přezkoumání dokumentů ukazuje na do očí bijící nesrovnalosti v ruských tvrzeních. Podle informací, která získala skupina Bellingcat na černém trhu s daty, jsou v ruských tvrzeních nesrovnalosti které bijí do očí.
Čerkasov několikrát cestoval do Ruska pod svým vlastním jménem poté, co byl údajně hledán kvůli obvinění z trestného činu. Tato obvinění z pašování drog se v Čerkasovově trestním rejstříku objevila až poté, co byl deportován do Brazílie a jeho krytí bylo prozrazeno – téměř deset let poté, co byl Čerkasov údajně zapleten do pašování drog.
Pokusy ruských zpravodajských služeb získat zpět své neúspěšné agenty v zahraničí tím, že proti nim vykonstruují trestní obvinění, a přou se tak s jinými zeměmi o jejich vazbu, nejsou novým jevem a v minulosti už zde byly pokusy o jejich realizaci.
Zdroj: Bellingcat, Eliot Higgins