Rusko se rozpadne do 7 let, tvrdí ukrajinský politik Oleksij Danilov

Přidat na Seznam.cz

Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov prohlásil, že Západ by se měl začít připravovat na rozpad Ruské federace, uvádí agentura Unian.

Danilov v rozhovoru pro deník The Times poznamenal, že Rusko je válkou na Ukrajině i západními sankcemi oslabeno a hrozí mu rozpad. Podle něj to potvrdilo setkání ruského diktátora Vladimira Putina s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem.

„Západ Rusko nezná a bojí se jeho roztříštěnosti. Tento proces však již probíhá,“ zdůraznil Danilov a dodal, že k rozpadu Ruské federace dojde během příštích tří, pěti nebo sedmi let. Není jediným, kdo předpovídá, že válka na Ukrajině ovlivní vývoj Ruska.

Mnoho politiků a odborníků předpovídá, že po skončení války Ruska proti Ukrajině nebude Rusko ve své obvyklé podobě existovat. Analytici tvrdí, že se Ruská federace rozdělí na různé entity.

Rozpad na několik menších celků, nebo úplný kolaps?

Ruský opozičník, bývalý poslanec Státní dumy Ruské federace Igor Jakovenko říká, že určité předpoklady pro rozpad Ruské federace se již objevily. Nevylučuje, že se může objevit například Moskevská oblast.

Poradce šéfa prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak se přitom domnívá, že úplný kolaps Ruska, o kterém všichni mluví, nakonec nepřijde. Podle něj bude spuštěn proces oddělování některých etnických území s jinou historií, informuje Unian.

Zdroje: Unian, The Times, redakce