Rusko se obává příletu stíhaček F-16 a mění taktiku raketových útoků

Přidat na Seznam.cz

Britské ministerstvo ve svém shrnutí uvedlo, že Rusko v posledním týdnu útočí na ukrajinská letiště, zřejmě kvůli obavě z příletu prvních stíhaček F-16 od ukrajinských spojenců, uvádí server RBC-Ukrajina.

Rusko během června pokračovalo v tlaku na frontovou linii taktickým letectvem, přitom využívalo kamikadze drony v útocích na infrastrukturu umístěnou ve větší hloubce a také na vojenská zařízení. Poté však došlo ke změně. Mezi 12. a 18. červnem ruské letouny dlouhého doletu útočily střelami s plochou dráhou letu na ukrajinské letecké základny. To naznačuje, že Rusko se obává použití stíhaček F-16 Ukrajinou, ke kterému v blízké budoucnosti dojde.

Rusko se snaží chránit svá aktiva na Krymu, i když vynakládá spoustu prostředků na protivzdušnou obranu, podotýká britská rozvědka. Nedávno se ukrajinské armádě podařilo zničit několik kritických ruských raketových systémů země-vzduch S-300 a S-400. Podle rozvědky je pravděpodobné, že se jej Rusko bude snažit rychle nahradit. Nejspíš tak dojde k přesunu vojenského vybavení z jiné oblasti, jak to Rusko dělalo doposud, pokud si přeje zachovat hustotu krytí protivzdušné ochrany. 

,,Alternativně může být Rusko nuceno akceptovat snížení bojeschopnosti, což vystavuje jeho síly na Krymu zvýšenému riziku,“ uvádí zpráva.

Důsledky ukrajinských útoků na ruská vojenská letiště

Ukrajina provedla úspěšné útoky na ruská vojenská letiště, což donutilo Rusy pokračovat v politice rozptylování leteckých základen dále od frontových linií. 

,,To téměř jistě povede ke zvýšení počtu letadel a posádek s tím, jak se bude prodlužovat doba odletu. Možná to je důvod náhodné ztráty stíhacího bombardéru Su-34 v Severní Osetii na jihu Ruska 12. června“, zmínilo britské ministerstvo.

První F-16 pro Ukrajinu

Server Flight Global uvedl, že Ukrajina očekává dodávky prvních stíhaček F-16 poskytnutých Západem v nadcházejících týdnech. Potvrdili to představitelé NATO, kteří se sešli minulý týden v Bruselu na setkání ministrů obrany. Podle amerického ministra obrany Lloyda Austina by první letouny mohly dorazit na Ukrajinu do konce léta. 

Zdroj: RBC-Ukrajina, FlightGlobal