Rusko se možná připravuje k invazi baltských států! Wagnerova skupina veřejně nabádá proruské občany Pobaltí ke špionáži

Přidat na Seznam.cz

Sabotážní skupina Rusič, která patří k Wagnerově skupině, zveřejnila na svém Telegramu nebezpečný příspěvek. Nabádá v něm občany baltských zemí ke špionáži. Zájem mají o strategicky důležité informace.

Skupina byla založena neonacistou Alexejem Michajlovem v roce 2009. Účastnila se bojů na Donbasu i ruské invaze na Ukrajině. Po občanech Litvy, Lotyšska a Estonska žádají anonymní sdílení informací o výskytu strategicky významných objektů.

Zákeřné plány

Chtějí veškeré možné informace o vojenských jednotkách v pohraničních oblastech. Čísla jednotky, jejich specializace, vybavení, známé údaje o důstojnících a velení. Požadují také civilní údaje důstojníků, informace o jejich příbuzných, osobních vozidlech (poznávací značku, barvu a typ vozu).

Zajímají je hranice

Projevili i podezřelý zájem o ochranu hranic. Chtějí znát polohu hraničních přechodů, bezpečnostních kamer a zajímají je rovněž informace o pohybu samotných hraničních hlídek. I zde chtějí vědět vše o osobních životech důstojníků i členů pohraniční stráže.

Wagnerovci také vyzvídají, kde jsou na hranicích mezi Ruskem a baltskými státy umístěny body komunikační infrastruktury, například komunikační věže. Po proruských občanech chtějí také, aby jim sdělili souřadnice skladů pohonných hmot v příhraničních oblastech a jak dobře jsou hlídané.

Horší a nejhorší

Může to znamenat dvě věci. Rusové se připravují na invazi v pobaltských státech. To je ta horší možnost. Nebo jde o účelově vypuštěnou dezinformaci, ve snaze nahnat baltským státům i společenství NATO strach. I kdyby šlo ale o škodlivou dezinformaci, tak pořád nelze vyloučit to, že by nashromážděné informace byly využity k uskutečnění opravdové invaze někdy v budoucnu.

Je nutné podotknout, že každá země tvrdě trestá vlastizrádce i špiony.

Zdroje: Rusič, redakce, Wikipedia (Rusich group)