Rusko s Běloruskem začali druhou etapu společných cvičení „nestrategických jaderných sil“

Přidat na Seznam.cz

Rusko zahájilo druhou etapu cvičení zahrnujících použití nestrategických jaderných sil, během nichž si ruský a běloruský vojenský personál procvičí přípravu na bojové použití takových zbraní, píše deník UNN.

„Byla zahájena druhá fáze výcviku nestrategických jaderných sil. Cvičení se zaměří na společný výcvik jednotek ozbrojených sil Ruské federace a Běloruské republiky pro bojové použití nestrategických jaderných zbraní. Cvičení je zaměřeno na udržení připravenosti personálu a techniky jednotek pro bojové použití nestrategických jaderných zbraní Ruska a Běloruska s cílem bezpodmínečně zajistit svrchovanost a územní celistvost svazového státu,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Svazový stát Ruska a Běloruska je nadnárodní svazek tvořený Běloruskem a Ruskem, jehož deklarovaným cílem je prohloubit vztahy mezi oběma státy prostřednictvím integrace v oblasti hospodářské a obranné politiky, uvedl deník Ukrajinska Pravda.

Uvádí se, že během první etapy cvičení, která proběhla koncem května, personál raketových jednotek Jižního vojenského okruhu procvičoval „úkol získat speciální cvičnou munici pro taktický raketový systém Iskander, vybavit je odpalovacími prostředky a tajně se přesunout do určeného prostoru postavení a připravit se na odpálení raket“. Personál leteckých jednotek ruských vzdušně-kosmických sil cvičil vybavování letounů zbraněmi, zejména hypersonickými balistickými raketami Kinžal a lety do určených hlídkových oblastí.

Ruský vojenský personál tvrdí, že cvičení jsou údajně nezbytná k reakci na „provokativní prohlášení a hrozby některých západních představitelů namířené proti Ruské federaci“.

Zdroj: UNN, Ukrajinska Pravda