Rusko přichází o svého spojence: Kazachstán hodlá vypovědět dohodu o směnitelnosti peněz s Kremlem a pomáhá Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Úřady Kazachstánu mají v úmyslu vypovědět dohodu s Ruskem o opatřeních pro vzájemnou směnitelnost rublů a kazašského tenge. Podle nich ztratila dohoda svůj význam, uvádí deník News.am, který se odvolává na ruskou státní agenturu TASS.

Dohoda byla uzavřena 20. ledna 1995. Návrh dokumentu bude projednáván do 20. ledna 2023. Pokud bude přijat, musí Ministerstvo zahraničních věcí Kazachstánu oznámit ruské vládě svůj záměr smlouvu vypovědět.

Na konci loňského roku pozval kazašský ministr zahraničí Muchtar Tleuberdi do Kazachstánu všechny zahraniční firmy, které opustily Rusko. Podle něj by republika mohla s pomocí zahraničních investic mohla fungovat jako spojovací článek mezi Evropou a Asií. Ve vysílání japonského televizního kanálu diplomat slíbil, že Astana neuvalí sankce proti Moskvě, nicméně nepomůže ani obcházet západní omezení.

Kazachstán – spojenec Ukrajiny

V souvislosti s odmítnutím ruské ropy ze strany Německa také Kazachstán potvrdil plány na dodávky své ropy do Evropy prostřednictvím ropovodu Družba. Ruský vicepremiér Alexandr Novak uvedl, že Moskva je připravena schválit příslušnou žádost. Mezi zeměmi zatím není stav otevřeného nepřátelství, nicméně lze vypozorovat, jak vlažné jsou vztahy mezi Kazachstánem a Ruskem.

Kazachstán se přiklání spíše k ukrajinské straně konfliktu. Tomu nasvědčuje fakt, že vybudovali takzvanou neporazitelnou jurtu, což je tradiční příbytek kočovných kmenů ve Střední Asii. V útulné a pohodlné jurtě se občané ukrajinského města Buča mohou ohřát a k dispozici mají také nabíječky pro své telefony.

Zařízení poskytla Ukrajině kazašská ambasáda, informuje poradce ministra vnitra Ukrajiny Anton Geraščenko.

Zdroje: News.am, Anton Geraščenko