Rusko přesunulo 80 % vojáků rozmístěných poblíž finských hranic na Ukrajinu, ukazují satelitní snímky

Přidat na Seznam.cz

Rusko přesunulo drtivou většinu svých pozemních sil dříve umístěných poblíž Finska do války na Ukrajině, informovala finská veřejnoprávní televize Yle s odkazem na nezveřejněný zdroj z finské vojenské rozvědky.

Tato odhalení jsou v kontrastu s předchozími požadavky Ruska na posílení svých jednotek poblíž finských hranic v reakci na vstup severské země do NATO. „V průměru 80 % vybavení a vojáků bylo převedeno do války na Ukrajině,“ řekl finské televizi vysoce postavený zdroj vojenské rozvědky.

Podle zdroje je situace podobná i v dalších ruských regionech kromě Moskevské oblasti, píše deník Kyiv Independent. Týká se to hlavně pozemních sil, protože protivzdušná obrana, letectvo a námořnictvo zůstávají relativně dobře obsazené. Počty vojáků rozmístěných na základnách poblíž finských hranic někdy kolísají, jak Rusko přitahuje nové brance, ale „všichni smluvní vojáci byli posláni dělat skutečnou práci,“ uvedl zdroj.

Poté, co ruští profesionální dodavatelé utrpěli na Ukrajině těžké ztráty, začalo Rusko částečně mobilizovat své obyvatelstvo, aby doplnilo řady. Satelitní snímky získané Yle potvrdily určité změny. Například desítky jednotek a techniky umístěné na vojenské základně poblíž Petrozavodsku (město asi 200 kilometrů od ruských hranic) v červnu 2023 zmizely v květnu 2024, uvedl deník UNN.

Řada představitelů NATO varovala, že by se NATO mělo připravit na možnou otevřenou konfrontaci s Ruskem v nadcházejících letech. Finská rozvědka odhaduje, že může trvat tři až pět let, než se ruská armáda vzpamatuje ze ztrát na Ukrajině.

Zdroj: Kyiv Independent, UNN