Rusko požaduje v přepočtu 104 tisíc korun za každého norského soba, který překročí hranice

Přidat na Seznam.cz

Norsko musí obnovit zchátralý plot pro soby podél hranic s Ruskem, aby zabránilo zvířatům vstupovat na území ruského národního parku. Procházky zvířat se pro Norsko staly velmi nákladné. Moskva požaduje kompenzaci za ztrátu pastvin, uvádí server Yahoo.

Sobí bariéra podél norsko-ruské hranice měří 150 kilometrů a vznikla v roce 1954. Norská zemědělská agentura uvedla, že bude vyměněn úsek dlouhý asi 7 kilometrů.

Práce jsou náročné, protože dělníci musí po celou dobu stavby zůstat na norské straně hranice. Pokud by totiž pracovník překročil ruské území bez ruského víza, jednalo by se o nelegální vstup.

Rusko zatím poslalo dvě žádosti o kompenzace. V prvním případě chce v přepočtu téměř 104 tisíc českých korun za každého soba, který se přišel pást do přírodní rezervace Pasvik v ruské Murmanské oblasti. V druhém případě vyzvalo Norsko k vyplacení paušální částky téměř 98 milionů českých korun za dobu, kdy se norští sobi pásli v rezervaci, již tvoří především jezera, řeky, lesy a mokřady, píše Aktuálně.cz.

Norští úředníci uvedli, že letos zatím 42 sobů přešlo do Ruska. 40 z nich se podařilo vrátit, ale z obavy, že by se opět vydali do ruského národního parku, byli utraceni.

Soby pasou domorodí Sámové, dříve známí jako Laponci, ve střední a arktické části Norska. Tradičně žijí v Laponsku, které se rozkládá od severních částí Norska přes Švédsko a Finsko až do Ruska. V celé arktické oblasti jich většina žije na norské straně hranice.

Zdroj: Yahoo, Aktuálně.cz