Rusko požaduje, aby Ukrajina vydala „teroristy“. Chtějí šéfa ukrajinské bezpečnostní služby

Přidat na Seznam.cz

Ministerstvo zahraničních věcí Ruska prohlásilo, že stopy všech teroristických útoků proti Rusku, především teroristického útoku v Moskvě z 22. března, údajně ukazují na Ukrajinu. Takže Rusko požaduje, aby osoby, které se na nich údajně podílely, byly vydány. Především pak Vasyl Maljuk, šéf Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) – za odpálení Krymského mostu.

„Krvavý teroristický čin spáchaný 22. března ve městě Krasnohorsk v Moskevské oblasti, který šokoval celý svět, není zdaleka jediným teroristickým útokem proti naší zemi v poslední době. Vyšetřovací akce prováděné ruskými kompetentními orgány ukazují, že stopy všech těchto zločinů směřují na Ukrajinu,“ uvedlo Ministerstvo zahraničních věcí Ruska.

Ruské ministerstvo zahraničí neposkytlo žádné důkazy o zapojení Ukrajiny do teroristického činu v hale Crocus, uvádí deník Ukrainska Pravda.

Zároveň Rusko zmínilo atentát na Darju Duginovou, ruskou novinářku a propagandistu, Vladlena Tatarského, dalšího ruského propagandistu, pokus o atentát na Zachara Prilepina, ruského politika a propagandistu a vraždu jeho řidiče. Dále pak smrt pěti lidí v důsledku odpálení Krymského mostu a zranění 42 osob při výbuchu v kavárně v Petrohradě. Rusko rovněž tvrdilo, že nájezdy ruských dobrovolnických sborů byly údajně proslulé vraždami a zraněními civilistů, především dětí, k čemuž také nepředložilo žádné důkazy.

V souvislosti s tím Ministerstvo zahraničních věcí Ruska požádalo ukrajinské úřady, aby v souladu s Mezinárodní úmluvou o boji proti bombovému terorismu a Mezinárodní úmluvou o boji proti financování terorismu okamžitě zatkly a vydaly všechny osoby zapojené do těchto teroristických útoků. Mezi těmito požadavky je i zatčení Vasila Maljuka, šéfa SBU, který se 25. března cynicky přiznal k odpálení Krymského mostu v říjnu 2022 a prozradil podrobnosti o organizování dalších teroristických činů v Ruské federaci, uvedlo ministerstvo.

Rusko, které napadlo Ukrajinu a již více než dva roky vraždí civilisty po celé zemi, cynicky požaduje, aby Ukrajina okamžitě zastavila jakoukoli podporu teroristické činnosti, vydala viníky a nahradila škody způsobené obětem. Rusko dokonce tvrdí, že porušení závazků vyplývajících z protiteroristických úmluv ze strany Ukrajiny si vyžádá její mezinárodněprávní odpovědnost. Ruské ministerstvo zahraničí se o odpovědnosti Ruska za válku proti Ukrajině nezmínilo.

SBU dodala, že jakákoli slova ruského ministerstva zahraničí jsou bezcenná, uvádí deník RBC-Ukraine. „Ruská federace může ve skutečnosti učinit pouze jedno prohlášení hodné pozornosti – oznámit celému světu svou porážku ve válce a stažení okupačních sil z ukrajinské země.“

Zdroj: Ukrainska Pravda, RBC-Ukraine