Rusko používá africké jednotky při ofenzivě na Vovčansk, tvrdí britská rozvědka

Přidat na Seznam.cz

Britské obranné zpravodajství uvedlo, že Rusko posiluje svou válku proti Ukrajině prostředky, které byly dříve určeny pro Afriku, včetně afrického sboru, jehož součástí jsou bývalí wagnerovci.

Rusko v uplynulém týdnu nasadilo při ofenzivě na Vovčansk vedle pravidelných ruských jednotek a jednotek Storm Z také jednotky Afrického sboru ministerstva obrany (MO), napsal deník Ukrajinska Pravda.

„Africký sbor“ ruského MO, který vznikl v prosinci 2023, se skládá z více než 2 000 řadových vojáků a důstojníků a také ze zkušených žoldnéřů, z nichž mnozí dříve sloužili ve skupině Wagnerovců. Oddíly Afrického sboru byly s vysokou pravděpodobností dříve nasazeny v Sýrii, Libyi, Burkině Faso a Nigeru, píše portál Ukrinform.

Ruské ministerstvo obrany v rámci příprav na tuto ofenzivu téměř jistě přesunulo jednotky Afrického sboru k ukrajinským hranicím v průběhu dubna 2024. Podle britských zpravodajských služeb je vysoce pravděpodobné, že Rusko posiluje svou válku proti Ukrajině prostředky dříve určenými pro Afriku

Zdroj: Ukrajinska Pravda, Ukrinform