Rusko použije operace pod falešnou vlajkou, aby přinutilo Bělorusko ke vstupu do války, obávají se experti

Přidat na Seznam.cz

Okolnosti nasvědčují tomu, že Kreml připravuje operace pod falešnou vlajkou na mezinárodní hranici v Černihivské oblasti a v Moldavsku, obávají se experti z Institutu pro studium války.

Oznámilo to Ukrajinské Severní operační velitelství 23. února. To uvedlo, že ukrajinská rozvědka již zaznamenala, že se do oblastí poblíž hranic Černihovské oblasti přesouvají ruské konvoje s neoznačenou vojenskou technikou a personálem oblečeným do uniforem, které připomínají uniformy ukrajinské armády.

Severní velitelství uvedlo, že účelem těchto operací pod falešnou vlajkou bude obvinit ukrajinské síly z narušení územní celistvosti blíže nespecifikované země, přičemž se podle expertů z Institutu velmi pravděpodobně jedná o Bělorusko. Kreml by takový útok mohl zosnovat, aby přinutil Bělorusko vstoupit do války.

V případě podobného útoku by se tak stalo, pokud se lze spoléhat na slova běloruského diktátora Alexandra Lukašenka, který 16. února řekl, že Bělorusko vstoupí do války na Ukrajině pouze v případě, že bude napadeno Ukrajinou.

Institut pro studium války nadále hodnotí, že běloruský útok je velmi nepravděpodobný, ale Rusko se snaží donutit Lukašenka, aby vstoupil do války. Cílem takové operace by také mohlo být upevnění ukrajinských sil na severní hranici ve snaze oslabit obranu ostatních ukrajinských regionů.

Zdroje: Institut pro studium války, Ukrajinské Severní operační velitelství