Rusko postoupí hluboko na Ukrajinu, pokud padne Časiv Jar, varuje guvernér

Přidat na Seznam.cz

Ruské síly jsou připraveny postoupit hluboko na Ukrajinu, pokud se jim podaří dobýt město Časiv Jar a širší oblast Donbasu, řekl Vadym Filaškin, ukrajinský guvernér Doněcké oblasti.

Strategický význam Časiv Jaru spočívá v jeho velitelském vyhlídkovém místě na vrcholu kopce, který vystavuje větší oblast riziku dělostřeleckého bombardování, píše deník Kyiv Post.

Podle něj se vojska Vladimira Putina pokoušejí prolomit obranné linie východní Ukrajiny, přičemž denně je v regionu vypáleno 1 500 až 2 500 dělostřeleckých a leteckých střel, napsal portál Ukrinform.

Na otázku, jaké nebezpečí hrozí Ukrajině a světu, pokud se celý Donbas dostane pod ruskou kontrolu, Filaškin odpověděl, že nepřítel bude postupovat dál. „To nedopustíme a uděláme vše možné i nemožné, abychom nepřítele zadrželi zde v Doněcké oblasti a obnovili hranice jako v roce 1991,“ řekl.

Gubernátor uvedl, že jen v jeho regionu bylo od února 2022, kdy Rusko zahájilo plnou invazi, zabito asi 2 500 civilistů a téměř 5 000 jich bylo zraněno.

Zdroj: Kyiv Post, Ukrinform