Rusko pořádá vojenské cvičení aliance v Bělorusku, poblíž hranic zemí NATO

Přidat na Seznam.cz

Více než 2 000 vojáků ruské aliance zahájilo v pátek vojenské cvičení v některých částech Běloruska, poblíž hranic zemí NATO, píše deník ABCnews.

Cvičení ruské aliance se účastní vojáci z Ruska, Běloruska, Kyrgyzstánu, Kazachstánu a Tádžikistánu. Arménie je rovněž členem této aliance, ale nevyslala žádné své jednotky. V lednu Arménie uvedla, že v letošním roce nebude hostit cvičení aliance kvůli napjatým vztahům s Ruskem.

Běloruské ministerstvo obrany uvedlo, že cvičení, která mají trvat do středy, budou sloužit k přípravě na společné operace, včetně reakce na jadernou havárii.

Cvičení probíhají ve třech západních běloruských regionech, které hraničí s členskými státy NATO Polskem a Litvou. Polský ministr zahraničí Zbigniew Rau uvedl, že účelem vojenských cvičení je destabilizace regionu.

Bělorusko v pátek pozdě večer prohlásilo, že polský vojenský vrtulník vletěl v malé výšce asi 1200 metrů do běloruského vzdušného prostoru v Grodenské oblasti, jedné z oblastí, kde se cvičení konají. Polský diplomat Wojciech Filimonowicz byl vyzván k podání vysvětlení, uvedlo Bělorusko.

Bělorusko hostí ruské síly a techniku, které byly použity ve válce na Ukrajině, ačkoli běloruské síly se jí neúčastnily. Rusko rovněž tvrdí, že v Bělorusku rozmístilo taktické jaderné zbraně, píše deník CTV.

Velitel ukrajinských spojených sil generál Serhij Najev uvedl, že Ukrajina kvůli cvičení posílila svou hranici s Běloruskem.

Zdroj: abc NEWS, CTV NEWS, Twitter