Rusko plánuje sabotáže v celé Evropě, tvrdí evropské zpravodajské služby

Přidat na Seznam.cz

Evropské zpravodajské služby varovaly své vlády, že Rusko aktivně připravuje sabotážní operace na celém kontinentu, včetně bombových útoků, žhářství a útoků na infrastrukturu a to přímo i prostřednictvím nastrčených osob, přičemž se příliš neobává, že by to mohlo vést k civilním obětem.

Ačkoli mají kremelští agenti dlouhou historii podobných operací – a v posledních letech prováděli v Evropě sporadické útoky – objevují se důkazy o agresivnějším a koordinovanějším úsilí, jak vyplývá z hodnocení, které poskytly tři evropské země, píše portál Ukrinform.

Podle Thomase Haldenwanga, šéfa německé vnitřní rozvědky, riziko státem sponzorované sabotáže výrazně vzrostlo a Rusko se nyní cítí pohodlně při provádění operací na evropské půdě s vysokým potenciálem způsobit škodu.

Jeden vysoký evropský činitel uvedl, že bezpečnostními službami NATO jsou předávány informace o „jasném a přesvědčivém ruském zlořádu“, které je koordinované a rozsáhlé. Dodal, že je čas „zvýšit povědomí a zaměřit se“ na hrozbu ruské agrese na evropské půdě.

Ruský vládce Vladimir Putin se podle něj nyní cítí povzbuzen a bude se snažit posunout dělicí čáry v Evropě co nejdále na několika frontách: prostřednictvím dezinformací, sabotáží nebo hackerských útoků, píše deník Ukrajinska Pravda.

V pátek norská policejní bezpečnostní služba (PST) zjistila, že ruští zpravodajští agenti pracují v západním Norsku, což by mohlo znamenat, že Rusko možná připravuje sabotážní operace na kritické infrastruktuře.

Kromě toho byli v Německu nedávno zadrženi dva Němci ruského původu, podezřelí z hledání potenciálních cílů pro sabotáž proti německé podpoře Ukrajině.

Zdroj: Ukrinform, Ukrajinska Pravda