Rusko oznámilo, že prezident Vladimir Putin se nezúčastní summitu zemí BRICS v Jihoafrické republice. Nahradí ho Lavrov

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident Vladimir Putin se příští měsíc nezúčastní summitu zemí BRICS v Jihoafrické republice, uvedlo ve středu vedení země a ukončilo tak měsíce spekulací, píše deník France24.

Putin je stíhán Mezinárodním trestním soudem za nezákonné deportování ukrajinských dětí. Jelikož je na ruského vůdce vydán zatykač, byla Putinova potenciální návštěva pro Jihoafrickou republiku ožehavým diplomatickým tématem.

„Po vzájemné dohodě se summitu nezúčastní prezident Vladimir Putin z Ruské federace, ale Ruskou federaci bude zastupovat ministr zahraničí pan Sergej Lavrov,“ uvedl v prohlášení Vincent Magwenya, mluvčí prezidenta Cyrila Ramaphosy.

Toto rozhodnutí následuje po „řadě jednání“, která Ramaphosa vedl v posledních měsících a z nichž poslední se uskutečnilo včera ve večerních hodinách.

Jihoafrická republika má nyní předsednictví skupiny BRICS (zkratka pro Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku). Některými je vnímáno jako alternativa ke skupině vyspělých ekonomik G7. Putin byl oficiálně pozván na summit BRICS, který se má konat v Johannesburgu mezi 22. a 24. srpnem. JAR byla pod silným domácím i mezinárodním tlakem, aby ho nehostila. Největší opoziční strana (Demokratická aliance) se obrátila na soud, aby se pokusila donutit úřady provést zatčení Putina, pokud do země vkročí.

Ze soudních dokumentů vyplývá, že prezident Ramaphosa byl rozhodně proti jakémukoli takovému kroku s tím, že je ohrožena národní bezpečnost. „Rusko dalo jasně najevo, že zatčení jeho úřadujícího prezidenta by bylo vyhlášením války. Bylo by v rozporu s naší ústavou riskovat, že se zapojíme do války s Ruskem,“ uvedl v místopřísežném prohlášení. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov popřel, že by Moskva sdělila Jihoafrické republice, že zatčení jejího prezidenta by znamenalo vyhlášení války, ale uvedl, že „každému je jasné, co by takový zásah proti hlavě ruského státu znamenal“, píše deník BBC News.

Zdroje: France24, BBC News