Rusko omezuje přístup žen k potratům. Krymské soukromé kliniky je už nebudou vykonávat vůbec

Přidat na Seznam.cz

Rusko – Přerušení těhotenství je v Rusku legální a široce dostupný zákrok, ale v posledních měsících se objevila řada nových zákonů, které podle všeho omezují přístup k interrupcím v obavách z dalšího poklesu populace a z příklonu ke konzervatismu, píše stanice Al Jazeera.

Rusko se dlouho vychvalovalo jako země, která je domovem toho, co prezident Vladimir Putin často nazývá tradičními rodinnými hodnotami. V srpnu a listopadu přijaly dva ruské regiony – Mordovie a Tver – zákony, které trestají každého, kdo donutí ženu k potratu. V říjnu zákonodárci schválili legislativu omezující přístup k potratovým lékům, což jsou opatření, která by mohla ovlivnit i prodej některých antikoncepčních prostředků.

Konstantin Skorupskij, šéf krymského ministerstva zdravotnictví, prohlásil, že vedoucí komerčních klinik byli vyzváni, aby přestali poskytovat potratové služby, a tím přispěli ke zlepšení demografické situace na okupovaném poloostrově.

Poskytování interrupcí omezily i další soukromé kliniky v Rusku. Ženy jsou místo toho nuceny navštěvovat státní kliniky, kde jsou dlouhé čekací doby. Zprávy naznačují, že na těchto klinikách personál vyvíjí nátlak na pacientky, aby pokračovaly v těhotenství.

V některých regionech státní kliniky pořádají protipotratové „dny ticha“, kdy se zákrok neprovádí.

„Tyto pokusy o zákaz potratů se děly posledních pět let, ale nikdo jim nevěnoval velkou pozornost. Ženské hlasy nejsou v patriarchálním státě obecně slyšet. Problémy žen nejsou považovány za důležité problémy.“ říká Zalina Marshenkulová, aktivistka a významná ruská feministická blogerka.

Někteří pozorovatelé se domnívají, že náhlá zvýšená pozornost souvisí s probíhající ruskou invazí na Ukrajinu, která postavila staré demografické obavy do nového světla.

Počet obyvatel Ruska dosáhl svého vrcholu v roce 1992, kdy činil 149 milionů, a nyní klesl na přibližně 144 milionu, uvádí server BBC.

Nízká porodnost v Rusku je od nástupu Putina k moci jednou z hlavních priorit Kremlu, ale předchozí zásahy, jako například větší státní příspěvky pro matky, nepřinesly kýžený efekt.

Válka na Ukrajině klade na tyto klesající počty opětovný důraz. Moskva nezveřejňuje údaje o počtu obětí v souvislosti s válkou, ale v konfliktu zahynuly desítky tisíc jejích vojáků.

Zdroj: Al Jazeera, BBC