Rusko ohrožuje světové dodávky potravin. Možné důsledky: hlad a inflace

Přidat na Seznam.cz

Rusko odstoupilo od dohody o Černém moři a ohrožuje světové dodávky potravin. To nejspíš zasáhne dodávky do zemí závislých na dovozu, což prohloubí celosvětovou potravinovou krizi a vyvolá růst cen.

Odborníci varují, že rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina odstoupit od tzv. obilné dohody, povede k novému skokovému nárůstu cen, což bude mít „katastrofální důsledky“ pro chudší země, které již nyní čelí akutnímu nedostatku potravin, píše server FT. Svět se se připravuje na nový nárůst cen i prohlubující se hladomor.

Systematické vydírání hladomorem

Jedna z lodí se 40 000 tunami obilí směřujícími do Etiopie v rámci programu pomoci OSN nemohla v neděli opustit přístav kvůli ruské blokádě, uvedl ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov na Twitteru a dodal, že vývoz je nyní nemožný. NATO se připojilo k mezinárodnímu sboru vyzývajícímu Rusko, aby své rozhodnutí změnilo.

Spojené státy označily pozastavení účasti Moskvy na dohodě s Kyjevem za nehorázný krok, který hrozí vyvoláním hladomoru. Moskva své rozhodnutí spojila s víkendovým útokem na lodě v přístavu Sevastopol, který je součástí území anektovaného Ruskem od Ukrajiny v roce 2014. Ukrajina to označila za falešnou záminku a vyzvala k vyvinutí tlaku, který by zajistil, že se Rusko vrátí ke svým závazkům.

Světový potravinový program odhaduje, že v důsledku války na Ukrajině se desítky milionů lidí dostaly do fáze akutního hladu a západní představitelé obvinili Rusko, že během invaze použilo potraviny jako zbraň, upozorňuje CNN.

Díky dohodě, kterou zprostředkovala OSN a která Ukrajině umožnila vyvážet zemědělské produkty, bylo během války vyvezeno více než devět milionů tun obilí, což snížilo rostoucí světové ceny potravin.

Zdroj: FT, Twitter, CNN

.