Rusko obnovuje vojenské základny poblíž hranic s Finskem. Změny jsou vidět na satelitních snímcích

Přidat na Seznam.cz

Rusko poblíž hranic s Finskem své vojenské základny již dříve mělo. Nyní je začíná obnovovat a na satelitních snímcích je zřejmé, že vznikly nové hangáry postavené pro údržbu a skladování vojenské techniky.

V oblasti Alakurtti, která je zhruba 50 kilometrů od ruských hranic, zaznamenali Finové pohyb a nové stavby ze strany Ruské federace. Dokazují to prý satelitní snímky, na kterých jsou viditelné změny. Zmiňovaný vojenský sklad v Petrozavodsku však prý Finsko nevnímá jako hrozbu.

Na satelitních snímcích můžete vidět hangáry postavené pro údržbu a skladování techniky na území posádky Alakurtti a vojenského skladu v Petrozavodsku, píše ukrajinský deník Pravda.

Snímky naznačují, že taková zařízení jsou prvním hmatatelným znamením, že Moskva po mnoha letech opět začala investovat do vojenských základen poblíž finských hranic. Podle finského majora Marka Eklunda ve výslužbě, je prioritním úkolem vojenského personálu v Petrozavodsku přezbrojení a dodávka techniky na Ukrajinu, uvádí deník Suspilne.

Ministr obrany Finska prohlásil, že zaznamenané změny Finsko neohrožují. Major Marek Eklunda dodal: „Předpokládám, že ten hangár, který tam stojí, je na opravu. To znamená, že jde o zastřešenou místnost v období podzimních a zimních mrazů, aby bylo možné zařízení obsluhovat.“ uvedl ministr obrany Finska.

Zda Rusko opravdu staví hangáry pouze na skladování vojenské techniky se ukáže časem.

Finsko je členem NATO od 4. dubna 2023. Rozhodlo se pro vstup kvůli ruskému vpádu na Ukrajinu. V reakci na to ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že Rusko posílí ozbrojené síly poblíž finských hranic.

Zdroje: Suspilne, Pravda, Twitter