Rusko neumožní záchrannou misi OSN na okupovaném levém břehu Chersonské oblasti

Přidat na Seznam.cz

Organizace uvedla, že Rusové zakázali poskytnout pomoc obětem výbuchu vodní elektrárny Kachovka.

Ruské okupační úřady nepovolily zástupcům OSN vstup do dočasně okupované části Chersonské oblasti, která trpí záplavami v důsledku výbuchu vodní elektrárny, píše ukrajinský deník Zaxid a Informator. Navzdory ruskému oznámení o pomoci a evakuaci obětí nebyl OSN umožněn přístup na pomoc Ukrajincům, uvedl v sobotu 10. června náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Martin Griffiths.

Podle něj se den poté, co ruští okupanti vyhodili do povětří vodní elektrárnu Kachovka, 7. června, setkal s ruským velvyslancem při OSN Vasilijem Nebenzejem a požádal o přístup pro misi OSN na Ukrajině, aby mohla pomoci místním obyvatelům v Chersonské oblasti, kteří jsou pod okupací.

Rusko zatím povolení k pomoci obětem neudělilo, uvedl Griffiths. Není známo, kdy by měla jednání o pomoci okupovaným Ukrajincům pokročit.

Podle náměstka je možné, že OSN vydá zvláštní výzvu, aby Ukrajině poskytla další finanční prostředky na řešení následků protržení přehrady. Současně poznamenal, že chce počkat několik týdnů, aby viděl ekonomické, zdravotní a ekologické důsledky, než oznámí jakoukoli pomoc.

Zdroj: Zaxid, Informator