Rusko nemá v plánu přerušit válku na Ukrajině ani při případném jednání, tvrdí ruský ministr zahraničí

Přidat na Seznam.cz

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nedávno v rozhovoru pro několik ruských médií řekl, že Rusko v případě jednání o Ukrajině nehodlá přerušit své nepřátelské akce na ukrajinském území, uvádí server UNIAN.

,,Po dobu vyjednávání nebudeme dělat žádné přestávky v nepřátelských akcích. Tento proces musí pokračovat,“ řekl Sergej Lavrov.

Lavrov také okomentoval dohody, které měly být projednávány v Istanbulu. To Ukrajina údajně narušila tamní rozhovory, píše agentura RIA Novosti. Podle ruského ministra zahraničí bylo řečeno, že na Ukrajině nedojde k žádným manévrům a cvičení ozbrojených sil za účasti třetích zemí, s výjimkou těch, se kterými souhlasily všechny garantující země.

V rozhovorech zmínil také osud Charkova a dalších ukrajinských regionů. 

,,Musíme se posunout zpět na linii, ze které nás mohou nepřátelé zasáhnout. Charkov zde hraje důležitou roli… Realita se změnila: nyní máme „4 prapůvodní regiony“.

V zárukách prý mělo být stanoveno, že Rusku budou patřit okupované části Ukrajiny, především poloostrov Krym a Donbas, informuje server UNIAN. Lavrov označil varování, že Rusko má v případě porážky Ukrajiny v nadcházejících letech zaútočit na země NATO, za eskalaci hrozby. Má být součástí plánu, jak dostat peníze z parlamentů. Zároveň zdůraznil, že Rusko Ukrajině nevěří a Kreml je přesvědčen, že je nutné pokračovat v krvavé válce.

Návrh mírové smlouvy v Istanbulu

Turecko údajně nabídlo Rusku a Ukrajině návrh mírové smlouvy, která měla zmrazit válku. Tento projekt měl vzniknout na základě prvních jednání v Instanbulu a obsahoval část znění z roku 2022. Podmínky určovaly mimo jiné třeba to, že USA a Rusko se zavazují, že na žádných okolností nepoužijí jaderné zbraně, a dojde ke zmrazení konfliktu podél stávající frontové linie.

Zdroj: UNIAN, RIA Novosti