Rusko nasazuje nové řízené střely Kh-69 v rámci stupňujících se útoků na Ukrajinu, uvedl ISW

Přidat na Seznam.cz

Ruská armáda vyrábí a nasazuje novou podzvukovou řízenou střelu, označovanou jako Kh-69, v rámci obnoveného útoku proti ukrajinské energetické infrastruktuře a zranitelné protivzdušné obraně, uvedl Institut pro studium války (ISW) ve své zprávě z 12. dubna.

Rusko v posledních týdnech vystupňovalo útoky proti ukrajinské energetické infrastruktuře a využilo nedostatku kyjevských systémů protivzdušné obrany, který způsobilo zpoždění západní vojenské pomoci, píše deník Kyiv Independent.

Ruský raketový útok v noci na 11. dubna zničil tepelnou elektrárnu Trypillia v Kyjevské oblasti. Podle ukrajinské armády byla elektrárna zasažena novými raketami Kh-69.

„ISW dříve nezaznamenala ruské použití raket Kh-69 na Ukrajině,“ uvedli analytici. „Ruské síly údajně odpálily rakety Kh-69 ze vzdálenosti 400 kilometrů od cíle, což překračuje předchozí odhadovaný dolet 300 kilometrů a 200kilometrový dolet nejnovější varianty Kh-59MK2.“ Potvrdil to i mluvčí ukrajinského letectva Illia Yevlash.

„V současné době zjišťujeme, o jakou raketu se jednalo, jaký to byl typ. Jedná se o nové rakety s díly vyrobenými v roce 2023. To znamená, že vidíme, že Rusko se neustále snaží vyrábět nové rakety.“ Yevlash uvedl, že Rusko vyrábí Kh-69 na domácím trhu, ale další výroba závisí na schopnosti získávat kritické komponenty ze zahraničí. Analytici ISW uvedli, že Rusko pravděpodobně není schopno vyrábět nové raketové systémy větší rychlostí než své ostatní rakety.

Kromě rozšířeného doletu může být Kh-69 údajně také odpalována z taktických letounů Su-34 a Su-35, které jsou běžnější než strategické bombardéry. Podle Yevlashe by systémy protivzdušné obrany Patriot byly pravděpodobně účinné při zachycování střel Kh-69.

Illia Yevlash poznamenal, že Ukrajina potřebuje velké množství systémů Patriot. V současné době je to jediná zbraň, která může účinně čelit silným leteckým útočným schopnostem Rusů, píše deník Pravda.

Zdroj: ISW, Kyiv Independent, Pravda