Rusko nasadilo na Krym protiraketový systém Prometheus, tvrdí rozvědčík Budanov

Přidat na Seznam.cz

Dne 12. června v televizním vysílání vedoucí ukrajinského obranného zpravodajství (HUR) Kyrylo Budanov prohlásil, že Rusko rozmístilo svůj nejnovější raketový systém protivzdušné obrany S-500 na Krymu a v okolí Kerčského mostu, který spojuje poloostrov s pevninou, píše deník Kyiv Post.

Budanov označil toto rozmístění za „v podstatě experimentální aplikaci“ a poznamenal, že Kerčský most bude nadále využíván, dokud bude stát. Budanov uvedl, že tento krok byl celkem očekávaný, jelikož Kreml posunul další protivzdušné obranné prostředky na poloostrov za účelem nahrazení ztrát, které utrpěl v důsledku ukrajinských útoků pomocí balistických raket dlouhého doletu ATACMS.

V dubnu bývalý ruský ministr obrany Sergej Šojgu ohlásil plány na rozmístění nových systémů protivzdušné a protiraketové obrany do konce roku, včetně 10 objednaných jednotek S-500 Prometheus v roce 2021, dalších S-400, S-300V4, Buk-M3, protiletadlových raketových systémů Tor-M2U a nových generací radarů. Důraz na protivzdušnou obranu zdůraznil obavy Moskvy ze zvyšujících se schopností Ukrajiny v oblasti raket dlouhého doletu a dronů. Tato obava nabyla na naléhavosti, když západní spojenci Ukrajiny povolili použití svých zbraní proti vojenským cílům na ruské pevnině, zmiňuje portál Interesting Engineering.

Za poslední týden ukrajinský generální štáb oznámil úspěšné útoky proti ruským lokalitám za pomocí systémů S-300 a S-400, jeden v blízko Džankoje – klíčového silničního a železničního uzlu na severním Krymu, dva útoky poblíž Chornomoře a Jevpatorie na západě poloostrova a místo v ruské oblasti Belgorod na začátku měsíce. Satelitní snímky údajně potvrzují zničení odpalových zařízení, radarových stanic a velitelských stanovišť, za což jsou podle ruských vojenských blogerů zodpovědné rakety ATACMS.

Zdroj: Kyiv Post, Interesting Engineering