Rusko na svých stránkách nabízí unesené ukrajinské děti k adopci

Přidat na Seznam.cz

Ruská vláda prostřednictvím svých oficiálních webových stránek nabízí k adopci děti, které byly uneseny z Ukrajiny. Tato praxe doplňuje rostoucí množství důkazů o možných válečných zločinech a zločinech proti lidskosti, jichž se Rusko dopouští na Ukrajině. Všechny nabízené děti jsou ve věku od 8 do 15 let, píše Svobodná Evropa.

Ukrajinské úřady tvrdí, že od začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 bylo do Ruska násilně přesunuto více než 19 000 dětí. Pouze přibližně 400 z nich se podařilo vrátit na Ukrajinu za pomoci prostředníků. Osudy tisíců dalších dětí zůstávají nejasné.

Za využití technologií pro rozpoznávání obličejů, pátrání a rozhovorů s příbuznými a úředníky se podařilo identifikovat čtyři děti unesené z Ukrajiny, které jsou nabízeny k adopci na ruském vládním portálu. U jednoho z dětí byla zcela změněna identita, u dalšího bylo uvedeno ruské znění jména. U žádného z nich nebyl uveden jejich ukrajinský původ.

Tyto děti byly odloučeny od svých opatrovníků a příbuzných a uneseny z dětských domovů ve městech na jihu a východě Ukrajiny, která se v roce 2022 dostala pod kontrolu ruské invazní armády. Nový domov nyní našly v Tulské a Orenburské oblasti a jedno z nich na Krymském poloostrově anektovaném Ruskem, informuje deník The Kyiv Independent.

Dříve identifikoval deník The New York Times dalších 17 unesených ukrajinských dětí nabízených na téže webové stránce. Všechny pocházely z jednoho dětského domova v Chersonské oblasti.

V loňském roce v březnu vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a kremelskou zmocněnkyni Lvovovou-Belovovou za únos dětí z okupovaných částí Ukrajiny do Ruska. Kreml však nadále popírá, že by děti byly z Ruskem obsazených území uneseny.

Zdroj: Svobodná Evropa, The Kyiv Independent