Rusko může svou předpokládanou ofenzivu zaměřit na jeden operační směr kvůli nedostatku sil, říká Institut pro studium války

Přidat na Seznam.cz

Ruské velení může zaměřit svou předpokládanou útočnou operaci koncem jara/léta 2024 na západní Doněckou oblast a pravděpodobně bude omezena na jeden operační směr kvůli nedostatku sil, píše deník Ukrainska Pravda.

Podle zprávy ukrajinští představitelé nedávno varovali, že ruské síly hromadí personál podél osy Charkov-Luhansk, u Bachmutu, u Avdijivky a v západní Záporožské oblasti. Podle analytiků ISW však ruské síly budou pravděpodobně schopny zahájit koordinovanou rozsáhlou útočnou operaci pouze v jednom operačním směru v daném čase, a to kvůli omezením vlastních lidských zdrojů a plánování.

Zpráva ISW uvádí, že ukrajinské síly zřejmě 30. března odrazily ruský mechanizovaný útok o velikosti praporu poblíž Avdijivky v Doněcké oblasti – první mechanizovaný útok o velikosti praporu od zahájení kampaně ruských sil za obsazení Avdijivky na konci října 2023.

Rozsah ruského mechanizovaného útoku z 30. března je významný. Takto rozsáhlý mechanizovaný útok neprovedly ruské síly od začátku ruské lokální ofenzívy s cílem dobýt Avdijivku koncem října 2023, kdy ukrajinské síly údajně zničily ve dnech 19.-20. října 2023 téměř 50 ruských tanků a více než 100 obrněných vozidel.

ISW uvedla, že schopnost Ukrajiny bránit se útoku z 30. března, zejména u Avdijivky, kde byly ukrajinské síly po ztrátě osady nuceny rychle se stáhnout na nové obranné pozice, je pozitivním ukazatelem schopnosti Ukrajiny bránit se budoucím rozsáhlým ruským útokům a očekávané ruské útočné operaci v létě 2024, uvádí server Ukrinform.

„Ukrajinské síly možná musely vynaložit značné množství materiálu na obranu proti ruskému útoku u Tonenke, což poukazuje na schopnost Ruska provádět útoky, které nutí Ukrajinu vynakládat nadměrné části jejích již tak omezených materiálních a lidských rezerv na obranu. Prokázaná schopnost Ukrajiny obratně se bránit rozsáhlému ruskému útoku ve zvláště kritické části fronty navzdory problémům Ukrajiny naznačuje, že ukrajinské síly mohou dosáhnout významných bojových účinků, pokud jsou řádně vybaveny,“ uvádí se ve zprávě.

Zdroj: Ukrainska Pravda, Ukrinform.