Rusko musí být naším partnerem. Podle Bašty (SPD) je cestou z války i „špatný mír“

Přidat na Seznam.cz

Prezidentský kandidát Jaroslav Bašta byl hostem pořadu Hyde Park České televize, kde se vyjádřil k otázkám zahraniční i domácí politiky. Mluvil tak o možném rozpadu Evropské unie a o Rusku jako důležitém partnerovi.

Podporu v nadcházejících volbách očekává nejen od voličů SPD, ale také od neparlamentních stran, jako je Trikolora. Osobně si věří na dvouciferný výsledek a postup do druhého kola. Rád by na svou stranu získal voliče i ostatních kandidátů.

Podle jeho slov by měl být prezident pevný, odhodlaný, ale zároveň rozvážný. Neměl by zneužívat prezidentské veto, aby byl jasně definovaný význam, proč k tomuto kroku prezident přistupuje. Bašta se nepovažuje za konfliktního člověka. Spíše se snaží hledat vyváženost ve svých rozhodnutích.

K domácí politice se vyjádřil, že nesouhlasí s politikou kabinetu Petra Fialy, která Českou republiku táhne k východu. „Třeba v nábězích na cenzuru. Tam je jednoznačný moment v zablokování dvaceti webů,“ říká s odkazem na stopku pro dezinformační weby, která začala platit po ruském útoku na Ukrajinu.

V zahraniční politice hledá inspiraci u francouzského prezidenta Emanuela Macrona. Osobně nezastává názor, že by Česká republika měla vystoupit z EU. Tu ovšem považuje v nynější podobě za neformovatelnou a přiklání se k jejímu rozpadu.

Rusko díky jeho velikosti a blízkosti EU by mělo být pro ČR hlavně partnerem. „Měli bychom usilovat o to, aby skončila válka a aby se během několika let vztahy v Evropě normalizovaly. Aby nastalo to, o čem hovoří Macron, že je zapotřebí dát Rusku ujištění, že nebude pokračovat válka, která je zatím lokální. Neustále hrozí závažný moment, že se může změnit na válku celoevropskou,“ míní.

Podle Bašty je lepší „špatný mír“ než pokračování války. Poukazuje hlavně na utrpení civilních obyvatel a vojáků v zákopech.

Zdroj: Česká televize, redakce